settings icon
share icon
Pytanie

Czy Jezus wkrótce przyjdzie?

Odpowiedź


Wkrótce to termin względny. Jeśli przygotowujesz posiłek, wkrótce może oznaczać, że będzie gotowy w ciągu najbliższych pięciu minut. Jeśli czekasz na narodziny dziecka, wkrótce może oznaczać cokolwiek, nawet dziewięć miesięcy. Kiedy więc pytamy: „Czy Jezus wkrótce przyjdzie?” musimy określić znaczenie słowa wkrótce.

Sam Jezus powiedział, że przyjdzie wkrótce: "Mówi ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce" (Ks. Objawienia 22.20). I potem Jan dodaje te słowa: "Amen, przyjdź, Panie Jezu!" Księga Jana została napisana blisko dwa tysiące lat temu, co prowadzi wielu ludzi do zastanawiania się co Jezus miał na myśli przez stwierdzenie "wkrótce."

Greckie słowo tachu, które tłumaczone jest jako "wkrótce" czy "szybko", oznacza "bez zbędnego odwlekania." Nie oznacza "od razu." To samo słowo jest użyte w innych miejscach w Nowym Testamencie, ale- co ciekawe- najczęściej jest używane przez Jezusa w Ks. Objawienia (Ks. Objawienia 2.16; 3.11; 11.14; 22.7, 12, oraz 20). Wydaje się, że chodzi o to, że wprawiono w ruch wydarzenia, które bez zbędnej zwłoki zapoczątkują Jego przybycie. Wszystko toczy się zgodnie z Bożym harmonogramem.

Piotr zapewnia nas, że Bóg nie ociąga się z proroczymi wydarzeniami. Boski czas jest doskonały: "Pan nie zwleka z dotrzymaniem obietnicy, chociaż niektórzy uważają, że zwleka, lecz okazuje cierpliwość względem was, bo nie chce, aby ktokolwiek zginął, lecz chce, aby wszyscy przyszli do upamiętania" (2 Piotra 3.9). W tym świetle możemy rozumieć, że Jezus przyjdzie "wkrótce" w tym, że Boży plan się realizuje i jest opóźniony; aby umożliwić zbawienie wszystkich wybranych (Rzymian 8.29; Efezjan 1.5)- konieczne jest odroczenie.

Biblia naucza, że powrót Jezusa po Jego kościół jest nieunikniony, co oznacza, że pochwycenie może się wydarzyć w każdym momencie. Apostołowie wydają się wierzyć, że Jezus powróci za ich życia. Często odnosili się do "czasów ostatecznych" (1 Piotra 1.20; 1 Koryntian 10.11; Hebrajczyków 1.2) i zachęca wierzących, aby byli gotowi. Wydaje się, że Jezus również zamierzył, abyśmy wierzyli w Jego nieuchronne przyjście, ponieważ często zachęcał swoich naśladowców, aby "byli gotowi" (Ew. Łukasza 12.40; 21.34-36; Ew. Marka 13.33). Ze względu na to, że nikt nie wie czy nie potrafi przewidzieć dokładnie kiedy On powróci (zobacz Ew. Mateusza 24.36), powinniśmy żyć w oczekiwaniu, że może przyjść w każdym momencie. Wydaje się, że o to chodziło Jezusowi, by nie być bardziej konkretnym. On chce, aby każde pokolenie żyło ze świadomością, że Pan może nagle pojawić się i że będziemy musieli zdać sprawę z tego jak nas zastanie (Ew. Łukasza 12.38). Aby odpowiedzieć na pytanie, "Czy Jezus przyjdzie wkrótce?" powiemy, "Tak, On przyjdzie bez zbędnej zwłoki."

English



Powrót na polską stronę główną

Czy Jezus wkrótce przyjdzie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries