settings icon
share icon
Pytanie

Czy Bóg jest fair?

Odpowiedź


Na szczęście dla nas, Bóg nie jest fair. Gdyby Bóg postępował fair, to każdy z nas otrzymałby dokładnie to na co sobie zasłużył. W świadomości wielu ludzi sprawiedliwość polega na traktowaniu wszystkich na równi, tak samo. Gdyby Bóg traktował wszystkich na równi, to wszyscy spędzilibyśmy naszą wieczność w piekle, płacąc tym samym za nasze grzechy, na co rzeczywiście każdy z nas zasłużył. Wszyscy zgrzeszyli (Rzymian 3.23) i dlatego zasługują na śmierć (Rzymian 6.23). Jeśli otrzymalibyśmy to, na co sobie zasłużyliśmy, to skończylibyśmy w jeziorze ognistym (Księga Objawienia 20.14-15). Lecz Bóg tak nie postępuje; zamiast tego okazuje swoje miłosierdzie i dobroć, dlatego też posłał swojego Syna Jezusa Chrystusa aby umarł na krzyżu zamiast nas, biorąc na siebie winę za nasze grzechy, na którą my zasłużyliśmy (2 Koryntian 5.21). To, co powinniśmy zrobić to uwierzyć w niego, dzięki czemu dostąpimy zbawienia (ratunku), otrzymując życie wieczne w niebie (Ew. Jana 3.16).

Jednak bez Bożej łaski, nikt z nas, sam z siebie nie uwierzy w niego (Rzymian 3.10-18). Bóg musi nas do siebie pociągnąć, abyśmy mogli uwierzyć (Ew. Jana 6.44). Bóg nie pociąga wszystkich, lecz tylko tych, których On w swojej suwerenności wybrał [przeznaczył] (Rzymian 8.29-30; Efezjan 1.5, 11). Nie jest to „sprawiedliwe” w naszych oczach, bo wynika z tego, że Bóg nie traktuje wszystkich ludzi równo. Jednak Bóg nie musi nikogo wybrać, a przecież (jak mówiliśmy wcześniej) byłoby to całkowicie sprawiedliwe, aby każdy z nas spędził wieczność w piekle. Boże wybawianie niektórych nie jest niesprawiedliwe względem tych, którzy pozostają nie zbawieni (nie uratowani), ponieważ otrzymują dokładnie to, na co zasłużyli.

Ci, których Bóg wybrał [przeznaczył] otrzymują Bożą miłość i łaskę. Gdy Bóg pociąga nasze serca i otwiera nasze umysły, to każdy z nas ma możliwość odpowiedzenia na Boże objawienie jakie ukazuje poprzez swoje stworzenie (Psalm 19.1-3) i naszą świadomość, którą nas obdarzył (Rzymian 2.15), aby zwrócić się do niego. Ci, którzy tego nie uczynią otrzymają to na co naprawdę zasłużyli, ponieważ go odrzucili. Ci, którzy go odrzucają otrzymają karę, która jest sprawiedliwa (Ew. Jana 3.18, 36). Ci, którzy uwierzą otrzymają znacznie więcej, znacznie lepsze rzeczy, aniżeli to na co zasłużyli. Nikt jednak nie będzie ukarany ponad to, na co zasłużył. Czy Bóg zatem jest fair? Nie... Bóg jest jeszcze większy! Jego postępowanie jest jeszcze wspanialsze! Bóg jest pełen łaski, miłosierdzia i przebaczenia, ale także świętości, sprawiedliwości i prawdy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Bóg jest fair?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries