settings icon
share icon
Pytanie

Czym był ‘cierń w ciele Pawła’?

Odpowiedź


Istnieje bardzo wiele wytłumaczeń znaczenia ‘ciernia w ciele Pawła.’ Wymienia się m.in. upokarzające pokusy, zawzięci przeciwnicy, chroniczne dolegliwości ciała (takie jak problemy z oczami, malaria, ataki migreny albo epilepsja) czy też wadę wymowy. Nikt nie jest w stanie dokładnie stwierdzić, czym był ‘cierń w jego ciele’, chociaż najprawdopodobniej była to dolegliwość fizyczna.

O ‘cierniu w ciele’ wypowiada się sam Paweł w 2 Koryntian 12.7: „Bym się więc z nadzwyczajności objawień zbytnio nie wynosił, wbity został cierń w ciało moje, jakby posłaniec szatana, by mnie policzkował, abym się zbytnio nie wynosił.” Po pierwsze, powód występowania ‘ciernia w ciele Pawła’ był związany z pielęgnowaniem w nim pokory. Każdy, kto poznał Jezusa i został powołany by o nim świadczyć (Dzieje Apostolskie 9.2-8) w naturalny sposób mógł się nadmiernie ‘wynosić.’ Dodając do tego fakt, że Paweł był natchniony Duchem Świętym by spisać większą część Nowego Testamentu, łatwo dostrzec że Paweł mógł się „unosić w pychę” (Biblia Tysiąclecia). Po drugie, wiemy że pokusa ta lub doświadczenia przychodziły od wysłannika szatana. Tak jak Bóg dopuścił szatana do dręczenia Joba (Księga Joba 1.1-12), tak Bóg dopuścił szatana by dręczył Pawła, po to by mógł on realizować Boży cel dla swojego życia i wypełnić jego doskonałą wolę.

Zrozumiałe jest zatem, że Paweł uważał cierń ten za boleść, która uniemożliwiała mu intensywniejszą czy efektywniejszą służbę (Galacjan 5.14-16), przez co zabiegał trzykrotnie w modlitwie o Boże uleczenie (2 Koryntian 12.8). Z tych doświadczeń Paweł nauczył się wielu rzeczy, którymi dzieli się także w swoich listach: „...moc, która wszystko przewyższa, jest z Boga, a nie z nas” (2 Koryntian 4.7), byśmy w Panu jedynie się chlubili (2 Koryntian 10.17). Zamiast usunąć problem, Bóg dodał swoją łaskę i siłę do jego przezwyciężenia, i powiedział, że jego łaska jest „wystarczająca.”

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym był ‘cierń w ciele Pawła’?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries