settings icon
share icon
Pytanie

Czy osoba musi być ochrzczona zanim przystąpi do Wieczerzy Pańskiej?

Odpowiedź


W Piśmie Świętym nie ma stwierdzenia na podstawie którego osoba przyjmująca Wieczerzę Pańską musi być ochrzczona. Jednak występuje ten sam wymóg- zarówno w chrzcie jak i w uczestniczeniu w Wieczerzy Pańskiej- jakim jest zbawienie przez wiarę w śmierć, pogrzeb i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wieczerza Pańska została ustanowiona przez Jezusa, gdy ten spożywał posiłek podczas Paschy ze swoimi uczniami, w wieczór poprzedzający jego ukrzyżowanie (Ew. Mateusza 26.20-28). W Ew. Mateusza 28.19, po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, On przekazał swoim uczniom tzw. Wielkie Posłannictwo, aby iść na cały świat i zwiastować jego ewangelię. Jezus nakazał również w swoim posłannictwie, aby chrzcić nowo narodzonych ludzi. Chrzest z wody w imieniu Trójcy zaczął być praktykowany od początku kościoła. Jedynym wymogiem, o którym już powiedzieliśmy, była wiara tej osoby w to, że Jezus Chrystus jest jego/jej Zbawicielem. Chrzest jest obrazem zbawienia i wyrazem naszego posłuszeństwa Panu. Przez wielu biblistów postrzegane jest to jako pierwszy krok uczniostwa Chrystusa.

Wieczerza Pańska jest sposobem w jaki wierzący w Chrystusa jednoczą się w Panu i wspominają jego śmierć na krzyżu. Chrzest jest ważnym znakiem rozpoznawczym dla wierzących w Chrystusa. Ktoś, kto nigdy nie został ochrzczony może być wierzącym, ale jeszcze nie wyraził tego publicznie i nie wziął pierwszego kroku posłuszeństwa Chrystusowi. Być może z tego powodu niektóre kościoły wymagają chrztu zanim uczestniczy się w Wieczerzy Pańskiej. Jednak Pismo Święte nigdzie nie podaje takiego zalecenia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy osoba musi być ochrzczona zanim przystąpi do Wieczerzy Pańskiej?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries