settings icon
share icon
Pytanie

Jak wybrać dobrego chrześcijańskiego doradcę/ terapeutę?

Odpowiedź


Aby zrozumieć terapię chrześcijańską czy biblijne poradnictwo, ważne jest aby zrozumieć trochę jej historię. Psychoterapia jest zazwyczaj związana z Zygmuntem Freudem czy Carlem Rogersem. Jednak chrześcijanie generalnie postrzegają teorię stojącą za psychoanalizą jako niebiblijną i przez to nieużyteczną w terapii. W ciągu ostatnich 50 lat chrześcijanie różnych zawodów starali się wypełnić lukę między psychologią a Biblią. Pionierzy terapii chrześcijańskiej nie chcieli żadnego powiązania z teoriami stworzonymi przez ludzi. Jednak dzisiaj wielu chrześcijańskich doradców znalazło pewną wartość w badaniach naukowych, technikach terapeutycznych i badaniach społeczno-kulturowych. Jednak użyteczne części tych teorii mają różną wagę w biblijnym światopoglądzie.

Są dzisiaj chrześcijańscy doradcy z odmiennym podejściem do poradnictwa. Z natury rzeczy nie ma nic grzesznego w psychologicznych metodach leczenia, nawet jeśli zostały one wymyślone przez tych, którzy nie wierzą w Biblię. Doradcy, którzy nie wierzą w to, że Biblia ma wiele do powiedzenia na temat praktyk terapeutycznych nie widzą problemu z Bożej perspektywy. Z drugiej strony, doradcy, którzy nie wierzą, że psychologia zajmuje miejsce w terapii tracą wartość studiowania najbardziej skomplikowanych istot jakie Bóg uczynił: człowieka. Większość doradców chrześcijańskich zgadza się, że Biblia jest podstawą zrozumienia umysłu, ponieważ Bóg uczynił umysł. Sama Biblia twierdzi, że jest wystarczająca do wszystkiego czego potrzebujemy, i poradnictwo nie jest wyjątkiem (2 Piotra 1.2-4; Hebrajczyków 4.12; 2 Tymoteusza 3.16-17).

Czy chrześcijanin rzeczywiście potrzebuje chrześcijańskiego doradcy czy chrześcijańskiego terapeuty, czy może po prostu pójść do jakiegokolwiek doradcy- trochę jakby poszedł do lekarza ze złamaną nogą? Różnica pomiędzy poradnictwem terapeutycznym a leczeniem złamanej nogi jest taka, że poradnictwo jest zamierzone dla służby dla naszych dusz. Tak, nasze zewnętrzne życie i ból emocjonalny są motywacją do szukania porady, ale ostatecznie to nasze dusze są w niebezpieczeństwie. Dlatego najlepiej służy nam chrześcijański doradca, ponieważ wierzący będzie miał prawdę od Boga, której nie można zastąpić filozofią stworzoną przez człowieka.

Psychologia świecka to plaster na nieuleczalną chorobę. Plaster służy celowi i jest pomocny przez pewien czas, ale tylko zbawienie Chrystusa i działanie Ducha Świętego mogą uleczyć to, co naprawdę dolega duszy. Doradca prowadzony przez Jezusa może posługiwać się samą Biblią, Biblią i literaturą psychologiczną lub samą psychologią, aby pomóc klientowi. Kluczowym składnikiem jest Jezus. On jest uzdrowicielem. On jest lekarstwem na wszystkie życiowe próby i kłopoty (Psalm 103.3).

Niestety, doradca może mieć pragnienie biblijnego duszpasterstwa, ale nie być wyposażony do poradnictwa. Ważne jest sprawdzenie referencji. Czy był na studiach czy zdobył certyfikat przez innego rodzaju organizację? Jakie są jego poglądy na temat Boga? Pomocne jest zapytać doradcę o jego edukację i sposób w jaki zamierza korzystać z Pisma Świętego w swojej praktyce. Inną ważną cechą skutecznego i wyposażonego doradcy jest zdolność słuchania i współczucia. Może być zaznajomiony z Pismem Świętym i technikami terapeutycznymi, ale jeśli nie słucha dobrze, klient nie odczuje pomocy. Pouczanie klienta rzadko ma działanie terapeutyczne. Doradca musi być zainteresowany uczeniem się swojego klienta, aby pomóc naprawić to co jest zepsute lub wzmocnić, to co jest słabe.

Aby wybrać doradcę, zacznij od modlitwy i zaangażowania się w podążanie gdzie Pan prowadzi. Po drugie, znajdź zaufanego pastora lub kościół, który kładzie nacisk na uczniostwo swoich członków. Innym możliwym źródłem pomocy może być profesjonalne poradnictwo, kogoś kto specjalizuje się w biblijnym czy chrześcijańskim poradnictwie. Świeckie poradnictwo może być również pomocne, jeśli jest realizowane w połączeniu z uczniostwem biblijnym (a nie zamiast niego).

Nie ma doskonałego poradnictwa chrześcijańskiego czy chrześcijańskiego terapeuty. Doradcami są ludzie i są tym samym grzesznikami. W wyborze chrześcijańskich czy biblijnych doradców pomagają takie pytania: Czy dobrze słuchają? Czy wiedzą jak współczuć? Czy rozumieją jakie Biblia ma zastosowanie do sytuacji? Czy udzielają zarówno pozytywnego jak i krytycznegofeedbacku? Osoba, której udziela się poradnictwa powinna odczuwać, że doradca jest "dla" niej czy dla niego, w tym sensie, że jest sprzymierzeńcem w walce z problemem.

Małe grupy wsparcia składające się z pozytywnych, bezpiecznych i biblijnie mądrych ludzi są również pomocne we wzroście; oczywiście, uczestnictwo w grupie wsparcia wymaga szczerości i wrażliwości. Pokorne poddanie się Panu i czas spędzony na szukaniu Jego są kluczowe w procesie uzdrowienia. Studiuj Słowo osobiście i módl się, ponieważ tylko Duch Święty może przynieść duchowy owoc (Galacjan 5.22-23). Na drodze do pełnego wyzdrowienia nie spuszczaj wzroku z Jezusa i trwaj w wyścigu do końca (2 Tymoteusza 4:7; Hebrajczyków 12:1).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak wybrać dobrego chrześcijańskiego doradcę/ terapeutę?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries