settings icon
share icon
Pytanie

Czy zamężne chrześcijanki/ żonaci chrześcijanie powinni nosić obrączki?

Odpowiedź


Biblia nie podaje, że pierścionki były używane jako obrączki zaręczynowe lub weselne. Sygnet jest rodzajem pierścionka najwcześniej wspomnianym w Biblii. W rzeczywistości, gdy sługa Abrahama znalazł Rebekę, dał jej kolczyk na nos na znak, że stała się narzeczoną Izaaka (1 Ks. Mojżeszowa 24.22)! Kiedy Tamar przebrała się za nierządnicę, aby zwabić swojego teścia, Judę, poprosiła go o jego sygnet, sznur i laskę jako obietnicę, że przyśle jej „koźlątko z trzody” (1 Ks. Mojżeszowa 38.17-19). Jeremiasz informuje nas, że Izraelici nosili sygnet na prawej ręce (Ks. Jeremiasza 22.24). Sygnet był używany do zatwierdzania różnych kontraktów. To był symbol władzy, godności i statusu społecznego (Ks. Jakuba 2.2). Faraon dał swój sygnet Józefowi jako symbol władzy (1 Ks. Mojżeszowa 41.42). Podobnie Achaszwerosz dał sygnet Hamanowi, aby pieczętował dekrety królewskie (Ks. Estery 3.10, 12). Po swoim powrocie, syn marnotrawny otrzymał pierścień od swojego ojca jako symbol godności i przywróconej pozycji (Ew. Łukasza 15.22).

Pierścionki wspomniane w Biblii są sygnetami używanymi jako symbole władzy i godności. Rzymianie są uznawani za pionierów użycia sygnetu jako pierścienia zaręczynowego. Żydzi i chrześcijanie zapożyczyli tą praktykę od Rzymian. Ze względu na to, że ceremonia zaręczyn zwykle polegała na przekazaniu pannie młodej pewnej sumy pieniędzy lub wartościowego przedmiotu przez pana młodego, naturalną zmianą było uczynienie pierścionka takim właśnie przedmiotem.

Obrączka małżeńska lub ślubna weszła do użytku w ceremoniach chrześcijańskich w IX wieku po Chr. Zwyczaj noszenia obrączki na czwartym palcu lewej ręki opiera się na romantycznej, choć nienaukowej greckiej bajce, że tętnica z tego palca przepływa bezpośrednio do serca. Jednak niezależnie od tego kiedy rozwinął się zwyczaj obrączki ślubnej, jest ona dziś postrzegana jako symbol niekończącego się zaangażowania w związek małżeński. Jako takie, z pewnością ma ono biblijną podstawę w tym, że małżeństwo ma być zobowiązaniem na całe życie (Rzymian 7.2). Nie chcemy powiedzieć, że noszenie obrączki jest wymogiem dla zamężnych chrześcijanek/ żonatych chrześcijan. Lecz obrączki ślubne są pięknym przypomnieniem przymierza małżeńskiego, a co za tym idzie przypomnieniem przymierza Chrystusa ze swoją oblubienicą- odkupionej, dla której umarł.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy zamężne chrześcijanki/ żonaci chrześcijanie powinni nosić obrączki?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries