settings icon
share icon
Pytanie

Czym były chrześcijańskie krucjaty?

Odpowiedź


Krucjaty dostarczyły bardzo wielu powodów do dyskusji przeciwko wierze chrześcijańskiej. Niektórzy islamscy terroryści twierdzą nawet, że ich ataki terrorystyczne są zemstą za krucjaty organizowane przez chrześcijan. Zatem czym były krucjaty i z jakiego powodu są takim dużym problemem dla wiary chrześcijańskiej?

Po pierwsze, krucjat nie powinno się określać mianem „krucjat chrześcijańskich.” Większość tych, którzy byli czynnie zaangażowanych w te najazdy rzeczywiście nie było chrześcijanami, mimo iż twierdzili coś innego. Imię Chrystusa przez wielu krzyżowców było nadużywane i przeklinane właśnie przez takie czyny. Po drugie, krucjaty miały miejsce około 1095 do 1230 r. po Chr. Czy niebiblijne postępowanie pseudo-chrześcijan kilkaset wieków temu powinno być używane przeciwko współczesnym chrześcijanom?

Po trzecie, chociaż może nie jest to odpowiednie porównanie, to jednak chrześcijaństwo nie jest jedyną religią, z tak niechlubną przeszłością. Krucjaty byłby tak naprawdę odpowiedzią na muzułmańskie podboje terenów zamieszkiwanych wcześniej przez chrześcijan. Od ok. 200 do 900 r. po Chr. ziemia Izrael, Jordan, Egipt, Syria czy Turcja należały do chrześcijan. Gdy islam urósł w siłę, muzułmanie zaczęli podbijać różne tereny, prześladować i brać do niewoli ludność, zsyłając czy nawet mordując chrześcijan tam mieszkających. W odpowiedzi Kościół Rzymskokatolicki oraz „chrześcijańscy” królowie/ władcy z Europy zarządzili krucjaty, by odebrać ziemie wcześniej zagarnięte przez muzułmanów. Działania tzw. pseudo- chrześcijan podczas tych krucjat były straszne. Nie ma żadnego biblijnego usprawiedliwienia, by podbijać i zdobywać tereny, mordować ludność cywilną czy niszczyć miasta w imieniu Jezusa Chrystusa. Aczkolwiek islam nie jest religią, która w tym konflikcie może zajmować głos strony niewinnej.

Podsumowując krótko, krucjaty (XI-XIII w.) organizowane były po to, aby odebrać ziemie Bliskiego Wschodu, podbite wcześniej przez muzułmanów. Krucjaty były brutalne i złe. Wielu ludzi, pod groźbą utraty życia, musiało „nawrócić” się na chrześcijaństwo. Koncepcja podbijania i zdobywania ziemi- poprzez wojny i przemoc w imieniu Jezusa Chrystusa- jest zupełnie niebiblijna. Wiele działań, jakie miały miejsce podczas krucjat było kompletnie sprzecznych z tym, czego broni wiara chrześcijańska.

Jak możemy odpowiedzieć, gdy ateiści, agnostycy, sceptycy czy ludzie innych wyznań odnoszą się do krucjat by atakować wiarę chrześcijańską? Możemy odpowiedzieć w poniższy sposób: 1) Czy chcesz być odpowiedzialny za czyny ludzi, którzy żyli ponad 900 lat temu? 2) Czy chcesz być odpowiedzialny za postępowanie każdej osoby, która utożsamia się z twoją wiarą? Próba oskarżania całego chrześcijaństwa za krucjaty jest podobne do oskarżania wszystkich muzułmanów za islamski terroryzm.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym były chrześcijańskie krucjaty?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries