settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie powinni obchodzić Boże Narodzenie?

Odpowiedź


Debata na temat tego, czy chrześcijanie powinni obchodzić Boże Narodzenie, trwa od wieków. Są równie szczerzy i zaangażowani chrześcijanie po obu stronach tej kwestii, z których każdy ma wiele powodów, czy Boże Narodzenie powinno być obchodzone w chrześcijańskich domach. Ale co mówi Biblia? Czy Biblia daje jasne wskazówki co do tego, czy Boże Narodzenie jest świętem, które powinno być obchodzone przez chrześcijan?

Niektórzy powstrzymują się od obchodzenia Bożego Narodzenia, ponieważ widzą związek między tradycjami związanymi z tym świętem a podobnymi praktykami w starożytnych pogańskich rytuałach. Prawdą jest, że dzwonki, świece, ostrokrzew i ozdoby świąteczne są wspominane w historii pogańskiego kultu i dla niektórych chrześcijan jest to wystarczający powód, aby powstrzymać się od obchodzenia Bożego Narodzenia.

Inni chrześcijanie, nawet jeśli przyznają, że niektóre tradycje bożonarodzeniowe mogły zostać zapożyczone z pogańskich rytuałów, zaprzeczają, że świętowanie Bożego Narodzenia oznacza powrót do pogaństwa. Skupiają się oni na powiązaniu współczesnej tradycji z prawdziwym znaczeniem Bożego Narodzenia - narodzinami Zbawiciela świata. Dzwony rozbrzmiewają, aby obwieścić radosną nowinę, świece są zapalane, aby przypomnieć nam, że Chrystus jest Światłością świata (J 1:4-9), gwiazda jest umieszczana na czubku choinki, aby pamiętać o Gwieździe Betlejemskiej, a prezenty są wymieniane, aby przypomnieć nam o darach Mędrców dla Jezusa oraz największego daru Boga dla ludzkości.

Innym powodem, dla którego niektórzy chrześcijanie nie obchodzą Bożego Narodzenia, jest po prostu to, że Biblia nie popiera takich obchodów, ani przykładem, ani nakazem, i trudno jest pogodzić wiele z tego, co dzieje się w czasie świąt Bożego Narodzenia z prawdziwym biblijnym uwielbieniem. Inni chrześcijanie widzą głębokie znaczenie w rytuałach towarzyszących obchodom Bożego Narodzenia i wierzą, że uczestnictwo w nich jest akceptowalną formą oddawania czci Bogu.

Niektórzy chrześcijanie nie obchodzą Bożego Narodzenia z choinką, powołując się na Jeremiasza 10, zwłaszcza wersety 3 i 4, które potępiają "bezwartościowe" praktyki bałwochwalców: "Wycinają drzewo z lasu. . . . Ozdabiają je srebrem i złotem". Inni chrześcijanie nie widzą tu zastosowania do choinek, ponieważ fragment ten odnosi się do wycinania drzew w celu stworzenia z nich bożków, które następnie są ozdabiane srebrem i złotem (zob. także Izajasza 44:9-18). Według tych wierzących, dopóki nikt nie czci swojej choinki, posiadanie drzewka w domu jest dopuszczalne.

Chrześcijanie, którzy decydują się nie obchodzić Bożego Narodzenia, mogą również wskazywać na fakt, że Biblia nie podaje daty narodzin Chrystusa. Z pewnością jest to prawda. 25 grudnia może nie być nawet blisko czasu narodzin Jezusa. Inni chrześcijanie nie postrzegają milczenia Biblii w tej kwestii jako powodu, by nie świętować.

Niektórzy chrześcijanie nie obchodzą Bożego Narodzenia, ponieważ święto to staje się coraz bardziej zsekularyzowane. Nie ma zbyt wiele "chrześcijańskiego" w większości tego, co świat świętuje 25 grudnia. Ci chrześcijanie, którzy obchodzą Boże Narodzenie, często postrzegają święta jako okazję do głoszenia Chrystusa jako "powodu tego sezonu" i wskazywania na narodzonego z dziewicy Zbawiciela świata, który tak pokornie przybył do Betlejem.

Ostatecznie, chociaż nie ma biblijnego nakazu obchodzenia Bożego Narodzenia, chrześcijanie mogą i obchodzą narodziny Zbawiciela na wiele sposobów. To, czy obchodzić Boże Narodzenie w tradycyjny sposób, jest osobistą decyzją. Jak mówi Pismo Święte: "Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu." (Rzymian 14:5-6).

Bez względu na to, co chrześcijanie zdecydują się zrobić w związku z Bożym Narodzeniem, ich poglądy nie powinny być wykorzystywane jako kij, którym można bić lub oczerniać osoby o przeciwnych poglądach. Nie należy też wykorzystywać swojego poglądu jako odznaki honoru wywołującej dumę ze świętowania lub nie świętowania. Jak we wszystkim, powinniśmy szukać mądrości u Tego, który daje ją obficie wszystkim, którzy o nią proszą (Jakuba 1:5) i akceptować siebie nawzajem w chrześcijańskiej miłości i łasce, niezależnie od naszych poglądów na temat obchodów Bożego Narodzenia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie powinni obchodzić Boże Narodzenie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries