settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijańska muzyka rap jest odpowiednia?

Odpowiedź


Rap to gatunek muzyczny definiowany przez rytmiczne teksty wypowiadane lub skandowane w (zwykle) synkopowanym i powtarzalnym rytmie. Chrześcijańska muzyka rapowa podąża za tym samym wzorcem muzycznym, ale z tekstami, które wiążą się z wiarą chrześcijańską. Kwestia tego, czy chrześcijańska muzyka rapowa jest odpowiednia, czy też nie, pozostaje w gestii jednostki, ale nadal istnieją pewne biblijne punkty do rozważenia.

Rap ma reputację bluźnierczego, brutalnego i seksualnego rodzaju muzyki. Niestety, reputacja ta jest całkiem zasłużona. Spora część muzyki pop głównego nurtu to rap lub hip-hop, a spora część towarzyszących im tematów ma związek z nielegalnym seksem i uprzedmiotowieniem mężczyzn i kobiet. Z powodu tych skojarzeń niektórzy ludzie mają trudności z oddzieleniem tekstów, które spodziewają się usłyszeć w świeckim rapie, od tekstów, które są faktycznie wypowiadane w chrześcijańskim rapie.

Jeśli muzyka przypomina nam o wulgarnych rzeczach, odwraca naszą uwagę od utrzymywania naszych myśli w czystości i skupianiu się na Bożej dobroci (Filipian 4:8) lub wywołuje negatywne uczucia, to chrześcijański rap prawdopodobnie nie jest dla nas najlepszą rzeczą. Nawet jeśli teksty są czyste, muzyka może mieć głęboki wpływ na nasze duchowe samopoczucie. W przypadku każdego gatunku muzycznego, nie tylko rapu, powinniśmy być świadomi tego, jak wpływa on na nasze serca (Przysłów 4:23-26) i czy Duch Święty mówi nam, byśmy go nie słuchali (1 Tesaloniczan 5:19).

Pomimo złej reputacji rapu, rośnie liczba chrześcijańskich muzyków produkujących wysokiej jakości rap, który jest teologicznie i muzycznie solidny i prowokujący do myślenia. Chociaż chrześcijański rap nie jest dla każdego, oferuje bardziej zdrową alternatywę dla fanów gatunku, którzy w przeciwnym razie utknęliby w ciągłym strumieniu nikczemnych treści. Jednak ważne jest również, aby pamiętać, że nawet jeśli chrześcijański rap ma pozytywny wpływ na ciebie, może mieć negatywny wpływ na kogoś w zasięgu słuchu. Moment, w którym nasze osobiste preferencje biorą górę nad miłością do brata, jest momentem, w którym grzeszymy (zob. 1 List do Koryntian 10).

Bóg może użyć każdego rodzaju muzyki, aby przekazać swoją prawdę. Jest wielu chrześcijan, którzy przyjęli muzykę jako swoją służbę i realizują to powołanie poprzez różne style muzyczne. To, czy chrześcijański rap jest odpowiednim stylem dla danej osoby, sprowadza się do kwestii osobistej oceny i przekonania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy chrześcijański rap byłby dla ciebie dobry czy zły, przypomnij sobie List do Filipian 4:6: "Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijańska muzyka rap jest odpowiednia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries