settings icon
share icon
Pytanie

Na czym powinien skupiać się chrześcijański pogrzeb?

Odpowiedź


Powinna istnieć ogromna różnica między pogrzebem chrześcijańskim a pogrzebem osoby niewierzącej. Jest to różnica między światłem a ciemnością, radością a smutkiem, nadzieją a rozpaczą, niebem a piekłem. Chrześcijański pogrzeb powinien przede wszystkim odzwierciedlać słowa apostoła Pawła: "A nie chcemy, bracia, abyście byli w niepewności co do tych, którzy zasnęli, abyście się nie smucili, jak drudzy, którzy nie mają nadziei" (1 Tesaloniczan 4:13). Paweł używa eufemizmu "zasnąć" w odniesieniu do tych, którzy umarli w Chrystusie. Nie można porównywać smutku krewnych osoby niezbawionej ze smutkiem tych, których ukochana osoba umarła, znając Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. My smucimy się w zupełnie inny sposób, ponieważ wiemy, że zobaczymy ich ponownie. Niezbawieni nie mają takiej nadziei, więc ich rozpacz jest całkowita i nieubłagana.

Być może żadne inne wydarzenie w życiu nie zbliża nas tak bardzo do rzeczywistości wieczności jak śmierć. W jednej chwili nasza ukochana osoba jest tutaj - oddycha, komunikuje się, serce bije - a w następnej chwili już jej nie ma. Chociaż ciało pozostaje, każdy, kto był obecny w chwili śmierci, wie, że ciało jest puste, a osoba, która kiedyś je zamieszkiwała, odeszła. Jeśli zmarły był chrześcijaninem, to wiedza o jego przeznaczeniu daje nam nadzieję, której niewierzący po prostu nie mogą doświadczyć. Ta nadzieja powinna być głównym tematem chrześcijańskiego pogrzebu. Przesłanie tej nadziei powinno być wyraźnie głoszone, czy to przez formalne głoszenie ewangelii Chrystusa, czy przez wspomnienia tych, którzy znali zmarłego i mogą zaświadczyć, że żył w świetle nadziei na życie wieczne dostępne w Chrystusie. Jeśli muzyka ma być częścią pogrzebu, powinna również odzwierciedlać radość i nadzieję doświadczaną w tym momencie przez zmarłą duszę.

Przede wszystkim chrześcijański pogrzeb powinien być spojrzeniem na ten jaśniejszy świat, świat, w którym wszyscy chrześcijanie będą zjednoczeni, gdzie więzy miłości będą silniejsze niż tutaj, nigdy więcej nie zostaną zerwane. Tylko ta nadzieja może ukoić ból żalu po rozstaniu. Tylko wtedy, gdy możemy oczekiwać lepszego świata, wiedząc, że znów zobaczymy naszych bliskich, znów będziemy ich kochać i cieszyć się wielbieniem Boga z nimi na zawsze, nasze łzy wysychają. Chrześcijański pogrzeb powinien być celebracją radości z tych chwalebnych prawd.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Na czym powinien skupiać się chrześcijański pogrzeb?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries