settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanin powinien nosić pierścień czystości?

Odpowiedź


Pierścień czystości to pierścień noszony przez samotnego nastolatka lub osobę dorosłą, aby oznaczyć, że zobowiązali się oni do zachowania abstynencji seksualnej aż do ślubu. Pierścień czystości został stworzony w latach 90. przez chrześcijańskie grupy abstynenckie, w tym "True Love Waits" księgarni Lifeway, ale być może został zainspirowany opaską noszoną przez zakonnice, aby symbolizować ich zobowiązanie do służby Bogu przez całe życie. Istnieje kilku sprzedawców pierścieni czystości i nie ma znormalizowanej procedury ich otrzymywania i noszenia. W niektórych rodzinach ojcowie wręczają pierścień swoim młodym córkom po długiej ceremonii. Ale pierścienie czystości można również kupić w sklepie lub online i nosić według własnego uznania. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą nosić pierścienie czystości. Biblia nie wspomina o pierścieniach czystości.

Nie ma wątpliwości, że Bóg wzywa swoje dzieci do czystości seksualnej. "Taka jest bowiem wola Boża: uświęcenie wasze, żebyście się powstrzymywali od wszeteczeństwa, (4) aby każdy z was umiał utrzymać swe ciało w czystości i w poszanowaniu, (5) nie z namiętności żądzy, jak poganie, którzy nie znają Boga". "Albowiem nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do uświęcenia." (1 Tesaloniczan 4:3-5, 7).

Szkolenie w zakresie abstynencji jest niezbędne i równie ważne jest, aby zawierało ono dokładne informacje. Pierścień czystości nie jest talizmanem, który w magiczny sposób zapobiega seksowi przedmałżeńskiemu. Ojciec, który daje swojej córce pierścień, nie "posiada" seksualności swojej córki. Czystość dziewczynki nie jest cenniejsza od czystości chłopca. Zobowiązanie do zachowania abstynencji aż do ślubu jest rzeczą dobrą i szlachetną (Ef 5:3) i powinno być podejmowane w kontekście relacji z Bogiem i pragnienia oparcia się na Jego zrozumieniu. Nie powinno być motywowane strachem przed zhańbieniem ojca.

Nie ma nic złego w noszeniu pierścienia czystości, o ile zobowiązanie do zachowania abstynencji jest szczere. Z pewnością może ona służyć jako znak rozpoznawczy dla innych, którzy podjęli to samo zobowiązanie. Ostatecznie jednak relacja z Bogiem jest o wiele ważniejsza niż jakikolwiek zewnętrzny znak. A zrozumienie korzyści płynących z abstynencji i sposobów unikania pokus jest ważniejsze niż obrączka.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanin powinien nosić pierścień czystości?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries