settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie powinni bojkotować firmy, które wspierają antychrześcijańską politykę?

Odpowiedź


Niektóre organizacje chrześcijańskie ogłosiły bojkot firm prowadzących antychrześcijańską politykę. Starbucks, Amazon, Nike i inne korporacje były celem takich bojkotów. Ci, którzy wzywają do bojkotu, chcą zwrócić uwagę dyrektorów firm i decydentów, aby zakomunikować fakt, że chrześcijanie nie będą wspierać bezbożnej agendy. Wiele osób zaangażowanych w bojkoty stara się również być dobrymi zarządcami swoich pieniędzy: "Dlaczego miałbym karmić firmę i pomagać jej utrzymać się na rynku", rozumują, "wiedząc, że wykorzysta ona część moich pieniędzy na wsparcie antychrześcijańskiego programu?".

Biblia nie mówi nic o bojkotach. Oczywiście Pismo Święte nie zawiera bezpośredniego nakazu bojkotowania lub nie bojkotowania jakiejś firmy. Jednak co najmniej dwa fragmenty są istotne dla tej dyskusji. Po pierwsze, Paweł mówi w 1 Liście do Koryntian 5:9-10, że chociaż mamy "nie przestawać z ludźmi nierządnymi", to wciąż jesteśmy częścią świata i dlatego nie możemy odciąć się od wszystkich niemoralnych ludzi. Aby całkowicie uniknąć wszelkiego zepsucia, "musielibyśmy opuścić świat".

Paweł w 1 Liście do Koryntian 5 skupia się na kościele. Chrześcijanie nie powinni współpracować (ani nawet spożywać posiłków) z osobą, która twierdzi, że jest chrześcijaninem, ale żyje wbrew słowu Chrystusa. Jedynym sposobem na uniknięcie kontaktu z niemoralnymi ludźmi na tym świecie jest opuszczenie go. Stosując tę zasadę do kwestii bojkotu, jedynym sposobem na uniknięcie firm, które wspierają bezbożne praktyki, jest całkowite opuszczenie tego świata.

Drugim fragmentem jest List do Rzymian 14:5-12, który dotyczy wątpliwych kwestii lub "szarych stref". Jedną z zasad jest to: "Niech każdy żyje zgodnie ze swoim przekonaniem." (werset 5). Cokolwiek ktoś czyni, powinien czynić to "na cześć Pana" (werset 6) i dziękować Bogu. "Bo jeśli żyjemy, żyjemy dla Pana, a jeśli umieramy, umieramy dla Pana" (werset 8). Wierzący mają podążać za swoim sumieniem w szarych strefach, ponieważ "każdy z nas zda sprawę z siebie przed Bogiem" (werset 12). Jeśli Słowo Boże nie wypowiedziało się jasno w jakiejś kwestii, każdy wierzący ma wolność szukania woli Bożej i bycia w pełni przekonanym we własnym sumieniu.

Ta zasada "sprawy sumienia" ma zastosowanie do wielu kwestii, w tym bojkotu. Niektórzy chrześcijanie mają silne przekonanie, że nie powinni wspierać danej firmy ze względu na określone kwestie moralne i mogą swobodnie przenieść swoje interesy gdzie indziej. Inni chrześcijanie mogą być tak samo zaniepokojeni kwestiami moralnymi, ale nie podzielać tego samego przekonania o bojkocie. Mogą oni nie przyłączać się do bojkotu.

Jeśli ktoś przyłączy się do bojkotu, istnieją inne pytania, na które należy odpowiedzieć: na przykład, jak daleko powinien sięgać bojkot? Co ze spółkami zależnymi firmy macierzystej? Czy dostawcy, którzy sprzedają towary bojkotowanej firmie, również powinni być bojkotowani? Jak będzie oceniana skuteczność bojkotu, czy w ogóle jest to brane pod uwagę? A co z chrześcijanami zatrudnionymi przez bojkotowaną firmę?

Niektórzy chrześcijanie działają politycznie, poprzez proces wyborczy, aby wpływać na ważne kwestie społeczne i moralne. Niektórzy działają finansowo, poprzez bojkoty. Inni działają na oba sposoby. Ważne jest, by modlić się o bieżące kwestie i przyjąć biblijne, pryncypialne stanowisko - a następnie robić, co w naszej mocy.

English



Powrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie powinni bojkotować firmy, które wspierają antychrześcijańską politykę?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries