settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijańska muzyka rockowa jest odpowiednia?

Odpowiedź


Chrześcijański rock to gatunek muzyki, który zazwyczaj charakteryzuje się ciężkim rytmem i prostymi melodiami. Elementy instrumentalne mogą obejmować gitarę, bas, perkusję, klawisze lub różne instrumenty orkiestrowe lub inne instrumenty muzyczne. Teksty chrześcijańskiego rocka zazwyczaj koncentrują się na kwestiach wiary chrześcijańskiej. Jeśli artyści i muzycy nazywają siebie chrześcijańskim zespołem, zazwyczaj publicznie wyznają swoją wiarę w mediach społecznościowych, na wkładkach do albumów i podczas koncertów rockowych na żywo.

Rock and roll powstał jako muzyka taneczna w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Styl muzyczny i teksty były ostrzejsze i często poważniejsze niż poprzednie propozycje muzyczne. Podczas wzrostu popularności muzyka rockowa była często kojarzona z używaniem narkotyków, postawami antyestablishmentowymi i eksperymentami muzycznymi.

Każdy talent muzyczny jest darem od Boga, niezależnie od tego, czy dana osoba wierzy w Boga, czy nie. Jednocześnie nie każda muzyka chwali Boga. Muzycy rockowi z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych nie słynęli z moralności, ale raczej z dzikiego stylu życia, a później z tragicznych zgonów spowodowanych narkotykami. Pomimo tego stereotypu, wielu utalentowanych chrześcijańskich artystów, począwszy od późnych lat 60-tych, kiedy narodziła się chrześcijańska muzyka rockowa, przyjęło styl rocka i wykorzystało go jako medium do przekazywania Bożych prawd.

Chrześcijańska muzyka rockowa zawsze budziła pewne kontrowersje. Wielu chrześcijan zmaga się z tym, jakiej muzyki powinni słuchać, ponieważ istnieje wiele świetnej muzyki, która nie jest opatrzona etykietą "chrześcijańskiej". Ważne jest, aby pamiętać, że posiadanie etykiety "chrześcijańskiej" nie czyni czegoś z natury dobrym, a noszenie etykiety "rockowej" nie czyni tego z natury złym. Bóg nie potępia żadnego stylu muzycznego. Pierwotnym celem muzyki było oddawanie czci i chwalenie Boga. Biblia mówi o ludziach śpiewających i grających na instrumentach, by wielbić Boga. Kiedy Maria dowiaduje się, że jest w ciąży z Jezusem, śpiewa, by chwalić Boga (Łk 1:46-55). Muzyka może być również używana do wyrażania bólu i smutku, jak w Psalmie 88, pieśni o zmaganiach autora z depresją i uczuciem opuszczenia, ale wciąż jest to pieśń wielbiąca Boga.

Jedną z naszych wolności w Chrystusie (Galacjan 5:1, 13) jest możliwość wyboru rodzaju muzyki, której słuchamy, w tym chrześcijańskiej muzyki rockowej. Nadal musimy mądrze podchodzić do tego, jak muzyka wpływa na nas i jakie są nasze motywacje do zainteresowania konkretną piosenką lub artystą muzycznym, ale możemy cieszyć się każdą muzyką, która wzmacnia nas jako naśladowców Chrystusa (Filipian 4:8). Niezależnie od tego, czy jest to chrześcijański rock, chrześcijański rap, czy jakikolwiek inny rodzaj muzyki, mądrze byłoby zbadać, czy dana piosenka przynosi nam korzyści jako jednostkom (Przysłów 4:23-26). Jeśli Duch Święty radzi nam, byśmy trzymali się z dala od określonego rodzaju muzyki lub pieśni, powinniśmy posłuchać tego ostrzeżenia (1 Tesaloniczan 5:19). Z pewnością istnieją piosenki, które są odpowiednie dla chrześcijan do słuchania i odnoszenia się do nich, a także piosenki, które nie są zdrowe dla chrześcijan. Niestety, wiele współczesnych utworów muzycznych jest pisanych w celu sprzecznym z moralnością chrześcijańską - być może nie celowo, ale teksty mogą nadal wywoływać w słuchaczach wrogość wobec Boga. "Stosowność" muzyki nie jest definiowana przez gatunki muzyczne, takie jak rock, country czy pop. Muzyka sama w sobie jest amoralna, ale pewne utwory lub style mogą wpływać na nas w określony sposób. Słuchanie muzyki o lubieżnych kobietach i przygodach na jedną noc będzie miało inny wpływ na nasze zdrowie duchowe niż piosenki, które zachęcają lub promują troskę o siebie nawzajem.

To, czy chrześcijańska muzyka rockowa jest odpowiednim stylem dla danej osoby, sprowadza się do kwestii osobistej oceny i przekonania. Słuchamy muzyki, która nas pociąga. Jest to część ludzkiej natury. Jako naśladowcy Chrystusa musimy upewnić się, że analizujemy nasze wybory muzyczne pod kątem naszego pragnienia, by czynić wszystko na chwałę Boga (1 Koryntian 10:31). Możemy słuchać chrześcijańskiej muzyki rockowej, jeśli okaże się ona dla nas dobra, ale bez względu na to, jaki rodzaj muzyki wybierzemy, musimy być świadomi tego, jak reaguje na nią nasze serce. Nie mamy upodabniać się do tego świata, lecz przemieniać się przez odnawianie umysłu (Rz 12:2). Jeśli nie jesteś pewien, czy chrześcijańska muzyka rockowa jest dla ciebie dobra czy zła, pamiętaj o Liście do Filipian 4:6: "Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijańska muzyka rockowa jest odpowiednia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries