settings icon
share icon
Pytanie

Czy słuchanie chrześcijańskiej muzyki heavy metalowej jest złe?

Odpowiedź


Jest wielu ludzi, którzy lubią muzykę heavy metalową produkowaną przez chrześcijańskie zespoły. Nie ma nic złego w muzyce tworzonej przez zaangażowanych chrześcijan, którzy pragną przekazywać biblijną prawdę - chrześcijańska muzyka heavy metalowa porusza mroczne tematy śmierci, bólu i walki duchowej z chrześcijańskiej perspektywy.

Chociaż są tacy, którzy uważają, że ciężki, rytmiczny bas, frenetyczna perkusja i wysoki poziom decybeli w muzyce metalowej mają negatywny wpływ na duchowe wnętrze człowieka, jest to kontrowersyjny pogląd bez dowodów. O ile teksty nie celebrują grzechu, muzyka sama w sobie nie jest grzeszna. Dotyczy to zarówno chrześcijańskiej muzyki heavy metalowej, jak i country, jazzu, rapu, popu, reggae, bluegrassu itp.

Problem z chrześcijańską muzyką heavy metalową polega czasami na skojarzeniach. W rękach niezbawionego świata heavy metal prawie zawsze obejmuje śmierć, ból, samobójstwo, narkotyki i gniew (heavy metal bardzo rzadko jest "radosną muzyką"). Wierzący muszą uważać, by nie dać się wciągnąć w kulturę nihilizmu i antyspołeczności, którą metal zazwyczaj promuje. Chociaż prawdą jest, że ból i śmierć są częścią życia, kluczem do przezwyciężenia tych rzeczy nie jest gniew, samobójstwo czy zemsta. Odpowiedzią jest ewangelia Jezusa Chrystusa (Rz 1:16). W Biblii nie ma nic, co wychwalałoby lub gloryfikowało śmierć w najmniejszym stopniu, więc nasza muzyka też nie powinna. Teksty, które naruszają biblijne wytyczne, celebrują lub wywyższają grzeszne postępowanie, nie są odpowiednie dla chrześcijan.

W przypadku każdego rodzaju muzyki, w tym chrześcijańskiego heavy metalu, musimy zadać sobie pytanie: "Czy muzyka oddaje chwałę Chrystusowi, czy też gloryfikuje gniew, pożądanie, demonizm lub inne grzeszne rzeczy?". Styl muzyki jest tak naprawdę nieistotny. Liczy się to, co muzyka przekazuje naszym sercom i umysłom, czy to poprzez tekst, czy nawet poprzez same nuty i instrumenty. Żaden styl muzyczny nie jest tak naprawdę "zły"; to to, co muzycy robią z muzyką, czyni ją "dobrą" lub "złą".

Niezależnie od gatunku muzyki, której słuchamy, wierzący ma wywyższać Chrystusa. List do Filipian 4:8 daje nam opis tego, co powinno być w naszych umysłach: "myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały". Jeśli heavy metal tworzony przez chrześcijańskich muzyków mieści się w tym opisie, to słuchanie lub nie słuchanie go jest po prostu kwestią gustu muzycznego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy słuchanie chrześcijańskiej muzyki heavy metalowej jest złe?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries