settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanin powinien rozważać medycynę alternatywną?

Odpowiedź


Obecnie dostępnych jest wiele różnych form medycyny alternatywnej. Czasami prowadzi to do nieporozumień wśród chrześcijan co do tego, czy należy rozważyć stosowanie alternatywnych form medycyny zamiast lub oprócz tradycyjnych form. Wiele rodzajów medycyny alternatywnej wywodzi się z religii niechrześcijańskich lub filozofii antychrześcijańskich. Prowadzi to niektórych chrześcijan do całkowitego odrzucenia medycyny alternatywnej. Ale czy Biblia zabrania stosowania medycyny alternatywnej?

Istnieją dwa podstawowe problemy z podejściem "medycyna alternatywna jest zawsze zła". Po pierwsze, znaczna część współczesnej medycyny tradycyjnej ma swoje korzenie w niechrześcijańskich religiach i filozofiach. Alternatywne leki, takie jak akupunktura, mogły powstać w związku z taoizmem, ale wiele tradycyjnych leków wywodzi się ze starożytnych kultur greckich i rzymskich, które były tak samo niechrześcijańskie jak starożytny taoizm. Pomysł, że jeśli coś nie zostało wynalezione przez chrześcijanina, jest z natury złe, nie ma biblijnego uzasadnienia. Wiele wynalazków i technologii, z których chrześcijanie nie mają skrupułów korzystać, zostało wynalezionych przez niechrześcijan. System wierzeń wynalazcy niekoniecznie określa, czy sam wynalazek ma wartość moralną. Pochodzenie alternatywnej formy medycyny nie powinno być czynnikiem decydującym o tym, czy chrześcijanin może rozważyć jej użycia.

Po drugie, nie ma standardu określającego, czy lek lub leczenie jest uważane za "alternatywne". Czy chiropraktyka jest uważana za alternatywę? Czy przyjmowanie suplementów ziołowych jest uważane za alternatywne? Czy dieta bezglutenowa lub spożywanie brazylijskich jagód acai jest uważane za alternatywę? Ludzie szybko wskazują na niektóre alternatywne leki jako niewłaściwe, jednocześnie nie zdając sobie sprawy, że sami korzystają z alternatyw. Jeśli cokolwiek innego niż operacja chirurgiczna lub połknięcie przepisanej pigułki jest uważane za alternatywę, to setki milionów ludzi już świadomie lub nieświadomie korzysta z medycyny alternatywnej.

Ostatecznie decydującym czynnikiem w tej dyskusji jest to, czy medycynę alternatywną można oddzielić od filozofii związanej z lekiem lub leczeniem. Jeśli wbijanie igieł akupunkturowych w ciało danej osoby w strategicznych punktach skutkuje fizycznym uzdrowieniem lub ulgą w bólu, to czy ma znaczenie, że praktykujący myli się co do tego, dlaczego to działa? I chociaż chrześcijanin powinien radykalnie odrzucić taoistyczną filozofię yin-yang, nie ma nic niebiblijnego w samej procedurze akupunktury.

Dzięki wolności, jaką mamy w Chrystusie, decyzje takie jak to, czy korzystać z medycyny alternatywnej, czy też nie, powinny opierać się na naszych własnych przekonaniach i preferencjach opartych na informacjach biblijnych (1 Koryntian 6.12; 8.9; 2 Koryntian 3.17; Galacjan 5.1). Tak jak we wszystkim, chrześcijanie powinni być mądrzy i roztropni. Możemy swobodnie podążać za naszymi przekonaniami, o ile są one biblijnie uzasadnione i wspierane modlitwą. To, czego nie wolno nam robić, to narzucać innym własnych przekonań, zwłaszcza w obszarach niejednoznacznych, takich jak medycyna alternatywna.EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanin powinien rozważać medycynę alternatywną?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries