settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest chrześcijańska apologetyka?

Odpowiedź


Słowo „apologia” z greckiego oznacza ‘obrona.’ Chrześcijańska apologetyka jest zatem nauką zajmującą się obroną wiary chrześcijańskiej. Jest wielu sceptyków, którzy wątpią w istnienie Boga i/ lub atakują pogląd dotyczący Boga o jakim czytamy w Biblii. Jest wielu krytyków, którzy podważają natchnienie czy nieomylność Biblii. Jest wielu nauczycieli, którzy nauczają fałszywych doktryn i zaprzeczają fundamentalnym prawdom wiary chrześcijańskiej. Misją apologetyki chrześcijańskiej jest obrona wiary chrześcijańskiej przed takimi ruchami oraz rozpowszechnianie wiedzy o Bogu chrześcijan i wierze chrześcijańskiej.

Prawdopodobnie kluczowym wersetem dla chrześcijańskiej apologetyki jest fragment z 1 Piotra 3.15, „Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej. Lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem...” Nie ma żadnego wytłumaczenia ze strony chrześcijanina, który nie jest w stanie obronić swojej wiary. Każdy chrześcijanin powinien potrafić przedstawić swoją wiarę w Chrystusa. Nie każdy jednak chrześcijanin musi być ekspertem w apologetyce. Każdy chrześcijanin zatem powinien wiedzieć w co i dlaczego wierzy, jak dzielić się tym z innymi i jak bronić przed fałszem i atakami.

Drugim aspektem chrześcijańskiej apologetyki jest często pomijana końcówka tego fragmentu 1 Piotra 3.15, „Lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem...” Obrona wiary chrześcijańskiej nigdy nie powinna łączyć się z byciem niegrzeczny, złym czy ubliżającym. Praktykując chrześcijańską apologetykę, powinniśmy dążyć zarówno do coraz lepszego przygotowania merytorycznego, pamiętając o postawie świadczącej o Chrystusie. Jeśli nawet wygramy jakąś polemikę, lecz sprawimy że dana osoba oddali się jeszcze bardziej od Chrystusa, wówczas stracimy prawdziwe znaczenie chrześcijańskiej apologetyki.

Istnieją dwie podstawowe metody w apologetyce chrześcijańskiej. Pierwsza, powszechnie znana jako apologetyka klasyczna, związana z dzieleniem się dowodami i wskazówkami świadczącymi, że chrześcijańskie przesłanie jest prawdziwe. Druga, znana jest powszechnie jako apologetyka „wstępnych założeń”, związana z konfrontowaniem założeń (wstępnych koncepcji, przypuszczeń), które stanowią podstawę poglądów antychrześcijańskich. Zwolennicy tych dwóch metod apologetyki chrześcijańskiej często debatują ze sobą odnośnie tego, która metoda jest bardziej efektywna. Lepiej jednak byłoby wykorzystywać obie metody, w zależności od osoby i sytuacji.

Chrześcijańska apologetyka jest po prostu przedstawieniem racjonalnych dowodów obrony wiary chrześcijańskiej i prawdy tym, którzy się z nią nie zgadzają. Apologetyka chrześcijańska jest potrzebnym elementem życia chrześcijańskiego. Wszyscy chrześcijanie powołani są do tego, aby być gotowym i przygotowanym do głoszenia ewangelii i do obrony wiary (Ew. Mateusza 28.18-20; 1 Piotra 3.15). W tym tkwi sens chrześcijańskiej apologetyki.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest chrześcijańska apologetyka?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries