settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanki powinny nosić spodnie?

Odpowiedź


To, czy chrześcijanki powinny nosić spodnie, bryczesy czy dżinsy, jest od dawna kwestią sporną wśród wierzących. Być może jest to kwestia, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przyciągnęła więcej uwagi niż należy. Wierność córki Bożej nie jest ostatecznie mierzona tym, jak jest ubrana, ale jej chodzeniem w Duchu (Galacjan 5.16).

Istnieje fragment w Starym Testamencie, którego niektórzy używają, aby odnieść się do kwestii noszenia przez kobiety spodni czy dżinsów: "Kobieta nie będzie nosiła ubioru męskiego, a mężczyzna nie ubierze szaty kobiecej, gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni" (5 Ks. Mojżeszowa 22.5). To był nakaz dla Izraela, aby utrzymywać rozróżnienie płciowe w ich stylu ubierania się; to był również zakaz crossdressingu czy transwestytyzmu. Skoro żaden Izraelita w tym czasie nie nosił spodni czy bryczesów- obie płcie nosiły pewien rodzaj szat- musimy zadać sobie pytanie, jakie miałoby to zastosowanie do innych kultur. Generalna zasada jest taka, że mężczyźni i kobiety powinni sie ubierać w odpowiedni sposób dla swojej kultury, utrzymując rozróżnienie płciowe. 5 Ks. Mojżeszowa 22.5 nie zabrania Szkotom noszenia kiltów i nie zabrania kobietom noszenia spodni, tak długo jak nie próbuje ona wyglądać jak mężczyzna.

Dyskusja o łasce jest tutaj także właściwa. Chrześcijanie nie są pod prawem; raczej są usprawiedliwieni przez wiarę w Chrystusa (Rzymian 3.21-28). Wierzący w Chrystusa Jezusa jest "martwy" wobec ograniczeń prawa. "lecz teraz zostaliśmy uwolnieni od zakonu, gdy umarliśmy temu, przez co byliśmy opanowani, tak iż służymy w nowości ducha, a nie według przestarzałej litery" (Rzymian 7.6). Wierzący nie żyje ani legalizmem, ani przyzwoleniem na coś, lecz łaską.

Biblia nie zawiera żadnych nakazów dotyczących konkretnych elementów ubioru, które powinna nosić kobieta. Żaden fragment nie wspomina o sukienkach, spódnicach, spodniach czy bryczesach jako coś wymaganego lub zakazanego. Kwestia w Piśmie Świętym dotyczy skromności jak również rozróżnienia płciowego. Paweł zwrócił się do chrześcijanek w sprawie ich stroju: "Podobnie kobiety powinny mieć ubiór przyzwoity, występować skromnie i powściągliwie, a nie stroić się w kunsztowne sploty włosów ani w złoto czy w perły, czy kosztowne szaty, lecz jak przystoi kobietom, które są prawdziwie pobożne, zdobić się dobrymi uczynkami" (1 Tymoteusza 2.9-10). Kobiety, które uwielbiają Boga powinny być właściwie ubrane i ich wybory co do ubioru powinny odzwierciedlać pokorę, a nie ostentacyjność; uporządkowanie, a nie niechlujstwo; i umiar, a nie nieskrępowanie. Do kwestii noszenia spodni przez chrześcijanki należy podejść z łaską. Według Pisma Świętego kobieta powinna nosić skromne ubranie, odpowiednie dla jej płci i sytuacji. Czy są spodnie zrobione specjalnie dla kobiet, które są skromne i odpowiednie na niektóre sytuacje? Tak i chrześcijanki są wolne w tym, aby je nosić. Czy istnieje biblijny nakaz, że kobiety muszą nosić bryczesy? Nie i chrześcijanki wolne są w tym by nosić tylko sukienki i spódnice, jeśli taki jest ich wybór. To jest kwestia sumienia kobiety przed Panem: "Szczęśliwy człowiek, któremu nic nie wyrzuca sumienie, gdy bada siebie samego [w tym względzie]" (Rzymian 14.22; tłum. Biblia Warszawsko- Praska).

Gdy skupiamy się na życiu wewnętrznym, Bóg zatroszczy się o jej aspekt zewnętrzny i wiemy, że "każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu" (Rzymian 14.12). Ani ta która nosi spodnie, ani ta która nosi tylko spódnice nie powinna potępiać swojej siostry w Chrystusie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanki powinny nosić spodnie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries