settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanin może dawać klapsy swoim dzieciom, jeśli jest to nielegalne?

Odpowiedź


Temat "chrześcijańskiego klapsa" dzieli nawet wierzących. Kilka krajów zakazało stosowania kar cielesnych wobec dzieci, a mimo to wielu rodziców uważa klapsy za podstawowe narzędzie dyscypliny. Kiedy prawo zabrania klapsów, pojawia się pytanie - jeśli klapsy są nielegalne, czy rodzice mają dane przez Boga prawo do dalszego stosowania kar cielesnych w celu dyscyplinowania swoich dzieci?

Kiedy poruszany jest temat "chrześcijańskiego klapsa", należy założyć, że kara cielesna, o której mowa, nie jest wymierzana w sposób krzywdzący. Nie jest ona ekstremalna ani wymierzana w gniewie, ale proporcjonalna do przewinienia i stanowi część pełnej miłości, odpowiedzialnej relacji. Faktem jest, że klapsy są skuteczne i mogą być bardzo efektywne. Niektóre dzieci reagują na klapsy szybko i całkowicie, gdy wszystkie inne rodzaje kar zawodzą. Rodzice trzylatka o silnej woli, który uwielbia wybiegać na ulicę, rozumieją, że mają dwa wyjścia: natychmiast dać klapsa, aby natychmiast ograniczyć niebezpieczne zachowanie, lub zamknąć dziecko w ściśle kontrolowanym środowisku, które może zakłócić funkcjonowanie całej rodziny i ograniczyć dziecku przyjemniejsze zajęcia.

Biblia ani wyraźnie nie wymaga, ani nie zabrania dawania dzieciom klapsów. (Chociaż "rózga" z Ks. Przyp. Salomona 13.24 może odnosić się ogólnie do nagany, nie można wykluczyć kary cielesnej jako opcji). Stanowcza, zdecydowana dyscyplina jest niezbędna dla dobrego samopoczucia dziecka. Zapewnia wskazówki i mądrość, których dziecko będzie potrzebować w późniejszym życiu. Ojcowie w Nowym Testamencie ponoszą odpowiedzialność za wychowanie swoich dzieci "w karności dla Pana" (Efezjan 6.4). Sposób dyscyplinowania nie jest określony.

Chrześcijańskie rodziny w wielu krajach Europy, a nawet w amerykańskich bazach wojskowych, stoją przed wyzwaniem dyscyplinowania swoich dzieci bez możliwości stosowania klapsów/kar cielesnych. Rodzice, którzy wierzą, że klapsy są ustanowioną przez Boga praktyką niezbędną do wychowania dziecka, mogą dawać klapsy prywatnie, lekceważąc zakaz w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa. Inni rodzice mogą zdecydować się nie dawać klapsów, poddając się władzy cywilnej i ufając, że Bóg jest wystarczająco mądry, by poprowadzić ich do dyscyplinowania w inny sposób.

Obie opcje mają swoje zalety. Kiedy wychowujesz nieustraszonego i upartego trzylatka, klaps może wydawać się jedyną bezpieczną i odpowiedzialną opcją. Jednak w większości przypadków klaps nie jest jedyną opcją; można znaleźć alternatywy. Kary pozbawione kary cielesnej najprawdopodobniej będą wymagały znacznie więcej wysiłku, czasu i zaangażowania, ale mogą być również skuteczne. Bóg dobrze zna swoje dzieci. Obyśmy znali nasze dzieci na tyle dobrze, by wiedzieć, jak najlepiej dyscyplinować je z cierpliwością, wytrwałością i miłością.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanin może dawać klapsy swoim dzieciom, jeśli jest to nielegalne?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries