settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie powinni obchodzić Halloween?

Odpowiedź


Ze względu na swoje zdecydowanie pogańskie pochodzenie, odpowiedź na pytanie, czy chrześcijanie powinni obchodzić Halloween, brzmi zdecydowanie nie. Odpowiedź na pytanie, czy chrześcijanie mogą uczestniczyć w obchodach Halloween bez narażania na szwank swojej wiary, jest trudniejsza. Niektórzy chrześcijanie uczestniczą w Halloween po prostu przebierając się w kostium i dobrze się bawiąc, postrzegając to jako niewinne i nieszkodliwe. Inni chrześcijanie są równie przekonani, że każda forma uczestnictwa jest grzeszna ze względu na fakt, że Halloween jest satanistycznym świętem ustanowionym w celu oddawania czci złym duchom oraz promowania ciemności i niegodziwości. Kto więc ma rację? Czy chrześcijanie mogą uczestniczyć w Halloween bez narażania swojej wiary?

Halloween, bez względu na to, jak bardzo jest skomercjalizowane, ma niemal całkowicie pogańskie korzenie. Choć niektórym może wydawać się niewinne, nie należy go lekceważyć. Chrześcijanie mają różne sposoby na obchodzenie lub unikanie Halloween. Dla niektórych oznacza to zorganizowanie alternatywnej imprezy dożynkowej. Dla innych jest to trzymanie się z dala od duchów, czarownic, goblinów itp. i noszenie niewinnych kostiumów, np. małych księżniczek, klaunów, kowbojów, superbohaterów itp. Niektórzy decydują się nie robić nic, zamykając się w domu przy zgaszonym świetle.

Pismo Święte w ogóle nie mówi o Halloween, ale daje nam pewne zasady, na podstawie których możemy podjąć decyzję. W starotestamentowym Izraelu czary były przestępstwem karanym śmiercią (Wj 22:18; Kpł 19:31; 20:6, 27). Nauczanie Nowego Testamentu na temat okultyzmu jest jasne. Dzieje Apostolskie 8:9-24, historia Szymona, pokazuje, że okultyzm i chrześcijaństwo nie mieszają się ze sobą. Opis czarownika Elymasa w Dziejach Apostolskich 13:6-11 ujawnia, że czary są agresywnie przeciwne chrześcijaństwu. Paweł nazwał Elymasa dzieckiem diabła, wrogiem sprawiedliwości i człowiekiem przekręcającym Boże drogi. W Dziejach Apostolskich 16, w Filippi, kobieta o zdolnościach przepowiadania przyszłości straciła swoje demoniczne moce, gdy zły duch został wyrzucony przez Pawła. Interesujące jest to, że Paweł nie pozwolił, aby nawet dobre wypowiedzi pochodziły od osoby będącej pod wpływem demona. Dzieje Apostolskie 19 pokazują nowo nawróconych, którzy gwałtownie zerwali ze swoim dawnym okultyzmem, wyznając, pokazując swoje złe uczynki, przynosząc swoje magiczne akcesoria i paląc je przed wszystkimi (Dz 19:19).

Czy chrześcijanin powinien brać udział w Halloween? Czy jest coś złego w tym, że chrześcijanin przebiera się w niewinny kostium i chodzi po ulicy prosząc o cukierki? Nie, nie ma. Czy są rzeczy związane z Halloween, które są antychrześcijańskie i których należy całkowicie unikać? Jak najbardziej! Jeśli rodzice zamierzają pozwolić swoim dzieciom na udział w Halloween, powinni upewnić się, że nie angażują się w mroczne aspekty tego dnia. Jeśli chrześcijanie zamierzają wziąć udział w Halloween, ich postawa, strój, a co najważniejsze, zachowanie, powinny nadal odzwierciedlać odkupione życie (Filipian 1:27). Jest wiele kościołów, które organizują "dożynki" i włączają kostiumy, ale w pobożnym otoczeniu. Jest wielu chrześcijan, którzy rozdają ulotki z ewangelią wraz ze słodyczami na Halloween. Decyzja ostatecznie należy do nas w duchu chrześcijańskiej wolności. Ale tak jak w przypadku wszystkich innych rzeczy, powinniśmy stosować zasady z Listu do Rzymian 14. Nie możemy pozwolić, aby nasze własne przekonania na temat danego święta spowodowały podział w ciele Chrystusa, ani też nie możemy wykorzystywać naszej wolności do tego, aby inni potknęli się w swojej wierze. Mamy czynić wszystko na chwałę Bożą (1 Koryntian 10:31).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie powinni obchodzić Halloween?

Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries