settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie powinni obchodzić Paschę?

Odpowiedź


Świętowanie Paschy jest upamiętnieniem czasu w historii Izraela, kiedy Pan przeszedł przez Egipt, zabijając pierworodnych pośród ludzi i zwierząt (zob. 2 Ks. Mojżeszowa 11 i 12). Była to ostatnia z dziesięciu plag, którymi Bóg nawiedził Egipt, aby zmusić faraona do wypuszczenia Izraelitów z kraju i ich niewoli. Bóg nakazał Izraelitom, aby wzięli krew baranka - jednego bez skazy - i posmarowali nią odrzwia swoich domów. Kiedy Pan zobaczy krew, "przejdzie" obok tego domu. Jest to zapowiedź nieskazitelnego Baranka Bożego, Jezusa, którego krew przykryje grzechy tych, którzy w Niego wierzą, sprawiając, że Boży sąd ich ominie. Od tamtej nocy Żydzi obchodzą Paschę na pamiątkę Bożej łaski dla nich.

Nastąpiła eksplozja zainteresowania adaptacją święta Paschy do chrześcijaństwa. Różne organizacje, takie jak Żydzi dla Jezusa, od dawna promują chrześcijańskie nabożeństwa paschalne jako sposób, w jaki mesjanistyczni Żydzi mogą zachować swoje dziedzictwo kulturowe, jednocześnie wyznając wiarę chrześcijańską. Wykorzystują oni również chrześcijańską Paschę jako sposób na przekazanie chrześcijanom żydowskiego dziedzictwa religijnego, które cenią. Wiele rytuałów związanych z sederem paschalnym ma zastosowanie w wierze chrześcijańskiej, a chrześcijańskie obchody Paschy stanowią wyjątkowy sposób na wprowadzenie historii zbawienia do ceremonii.

To, czy chrześcijanin świętuje Paschę, czy też nie, jest kwestią jego sumienia. Podobnie jak wszystkie żydowskie święta Starego Testamentu, Pascha była zapowiedzią odkupieńczego dzieła Chrystusa na krzyżu. Kolosan 2.16-17 mówi nam, że "Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu. Wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych; rzeczywistością natomiast jest Chrystus" (tłum. Biblia Warszawska). Chrześcijanie nie są już zobowiązani do obchodzenia Paschy w sposób, w jaki obchodzili ją starotestamentowi Żydzi, ale nie powinni patrzeć z góry na innych wierzących, którzy obchodzą lub nie obchodzą Paschy lub innych specjalnych żydowskich dni i świąt (Rzymian 14.5).

Chociaż chrześcijanie nie muszą obchodzić Paschy, warto ją studiować i warto ją obchodzić, jeśli prowadzi to do lepszego zrozumienia i docenienia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Pascha jest wspaniałym obrazem zadośćuczynienia Chrystusa za Jego lud i wyzwolenia nas z niewoli grzechu. Jest to coś, co powinniśmy świętować każdego dnia naszego życia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie powinni obchodzić Paschę?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries