settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanin powinien nosić biżuterię, taką jak krzyżyk?

Odpowiedź


Istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy noszenie religijnej biżuterii, takiej jak krzyże i krucyfiksy, jest właściwe – a nawet grzeszne. Chrześcijanie nie zaczęli nosić krzyżyków na szyi, dopóki ukrzyżowanie było głównym sposobem kary śmierci; dlatego nie jest to równoznaczne ze współczesną osobą, która nosiłaby miniaturową komorę śmierci na szyi, jak niektórzy sugerowali. Wielu patrzy na krzyż jako po prostu narzędzie śmierci użyte by zabić naszego ukochanego Zbawiciela. Inni widzą to jako symbol śmierci i zmartwychwstania Jezusa, silne przypomnienie ofiary i zwycięstwa Jezusa i przypomnienie Bożego daru łaski- ofiarując nam zbawienie. Ze względu na Bożą wolę, Jezus dobrowolnie poszedł na krzyż, biorąc na siebie grzechy świata, oczyszczając z grzechów tych, którzy w niego wierzą.

Jedynym powodem dla którego Pismo Święte zabroniłoby noszenia biżuterii religijnej, takiej jak krzyżyka czy krucyfiksu, byłoby to, gdyby obiekt stał się bożkiem używanym w celach kultu (1 Koryntian 10.14) lub gdy osoba nosząca go byłaby pochłonięta tym, jak ta biżuteria sprawiła jak ta osoba wygląda (1 Piotra 3.3) lub jeśli byłaby zgorszeniem dla innych (1 Koryntian 8.9; Rzymian 14.13). Wielu ludzi nosi biżuterię religijną jako modny element bez zastanowienia się nad jego symbolizmem czy bez pragnienia reprezentowania Chrystusa. Ale nie oznacza to, że chrześcijanie nie mogę lub nie powinni go nosić. Wielu chrześcijan nosi krzyże jako dumny wyraz ich miłości, szacunku i służby Chrystusowi, pamiętając co dla nas uczynił.

Innym problemem jest to, że ludzie używają przedmioty takie jak krzyże, krucyfiksy, figurki, naklejki na zderzaki itp. zastępując miejsce prawdziwej przemiany jaka powinna mieć miejsce w naszych sercach. Rzeczy, które ubieramy, nosimy czy nakładamy na auta nie czynią z nas chrześcijan. Bóg nie interesuje się tym, co nosimy, o ile nie ubieramy się w sposób, który mógłby spowodować, że ktokolwiek potknie się w swoim chodzeniu z Bogiem (Rzymian 14.20) i nie jesteśmy pochłonięci naszym wyglądem czy naszym majątkiem. On szuka naszych serc, aby znaleźć tego, który jest Jemu wierny i tego czy wspieramy i okazujemy miłość innym. Do nikogo z nas nie należy osądzanie czy noszenie biżuterii religijnej jest właściwe czy nie; każdy chrześcijanin ma zabiegać o Bożą przychylność we wszystkim co robi. Jeśli nie jest to wyraźnie wskazane w Piśmie Świętym czy dana praktyka jest prawa lub budująca, to lepiej tą praktykę pozostawić ocenie sumienia każdej z tych osób.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanin powinien nosić biżuterię, taką jak krzyżyk?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries