settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli Hetyci?

Odpowiedź


Chociaż naród Hetytów jest raczej mało znany w historii świata, odegrał ważną rolę w historii Starego Testamentu i od tego czasu pomógł zweryfikować dokładność Biblii. Przez wiele lat archeolodzy i historycy nie wiedzieli nic o Hetytach, a krytycy Biblii traktowali Hetytów jako dowód na "mitologię" zawartą w Biblii. Krytycy rozumowali, że skoro nie mają żadnych archeologicznych dowodów na istnienie cywilizacji Hetytów, to znaczy, że nigdy nie istniała, a Biblia musi być błędna. Jednak wiele odkryć archeologicznych, począwszy od 1876 roku, dowiodło, że Hetyci byli potężnym ludem w XV i XVI wieku pne.

Hetyci są wymieniani w Biblii ponad 50 razy. Wywodzili się od Hetha, syna Kanaana (i prawnuka Noego, Rdz 10:15). Władali obszarem Syrii i wschodniej Turcji i walczyli z Egiptem i Babilonem o terytorium. Babilońskie i asyryjskie zapisy odnoszą się do Syrii i Palestyny jako "ziemi Hatti", a Jozue 1:4 wymienia ich terytorium jako dużą część Ziemi Obiecanej dla Izraela. Abraham był dobrze zaznajomiony z Hetytami i kupił od nich jaskinię grobową dla Sary w Rdz 23. Ezaw brał żony spośród Hetytów (Rdz 26:34), a Uriasz Hetyta był jednym z potężnych ludzi Dawida (2 Samuela 11:3). Wzmianki o Hetytach pojawiają się przez całe lata królestwa, a nawet po powrocie Żydów z niewoli (Ezdrasza 9:1). Zakłada się, że Hetyci zostali ostatecznie wchłonięci przez otaczające ich kultury i utracili swoją odrębną tożsamość.

Religia Hetytów była pluralistycznym kultem natury. Wierzyli oni w różnych bogów żywiołów ziemi, nieba, pogody itp., a bogowie ci byli często wymieniani jako świadkowie w traktatach i przysięgach. Podobnie jak w większości innych pogańskich społeczeństw, ten kult natury doprowadził do nikczemnych praktyk, które sprowadziły na nich gniew prawdziwego Boga. Kiedy Bóg przekazał Kanaan Izraelitom, jednym z podanych powodów zniszczenia jego mieszkańców było wyeliminowanie pogańskich praktyk, które mogłyby zniewolić lud Boży (Wj 23:28-33). Bóg nie chciał, by Jego lud naśladował bałwochwalstwo Hetytów.

Opisy transakcji ziemskich i osobistych przymierzy zapisane w Księdze Rodzaju wykazują silne podobieństwo do hetyckich zapisów odkrytych przez archeologów. Król Telepinus był największym prawodawcą Hetytów, a jego kodeksy prawne są uderzająco podobne do porządku i układu Prawa Mojżeszowego, chociaż ich tematyka jest inna. Odkrycia dotyczące królestwa Hetytów były wielkim wsparciem dla szczegółów zapisanych w Biblii.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli Hetyci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries