settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli biblijni Kereteńczycy?

Odpowiedź


Kereteńczycy są wspomniani dziesięć razy w Starym Testamencie.

Opierając się na 1 Samuela 30:14: "Wtargnęliśmy do Negebu Kreteńskiego i na obszar judzki, i do Negebu Kalebickiego, a Syklag puściliśmy z dymem." (Biblia Warszawska), wydaje się, że Kereteńczycy to inna nazwa Filistynów. Może być również tak, że Kereteńczycy byli podgrupą Filistynów lub ludem blisko związanym z Filistynami. Ezechiela 25:16 i Zachariasza 2:5 nawiązują do tego samego.

Inne wzmianki o Kereteńczykach związane są z królem Dawidem. Byli ludzie z okolicznych ziem, którzy byli lojalni wobec Dawida, a on miał oddziały żołnierzy/najemników, którzy najwyraźniej byli zorganizowani według narodowości. Na przykład, 2 Księga Samuela 15:18 mówi nam: "Wszyscy jego dworzanie pozostali u jego boku, a wszyscy Kreteńczycy i wszyscy Pletejczycy i wszyscy Gittejczycy w liczbie sześciuset mężczyzn, którzy towarzyszyli mu od Gat, przemaszerowali przed królem."

Kereteńczycy byli więc określoną grupą w obrębie Filistynów lub blisko z nimi związaną. Stary Testament nie chce powiedzieć, że wszyscy Kereteńczycy byli lojalni wobec Dawida, ale że niektórzy Kereteńczycy byli mu lojalni. Poza tym Stary Testament po prostu nie podaje więcej informacji na temat Kereteńczyków.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli biblijni Kereteńczycy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries