settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest judaizm chasydzki? W co wierzą chasydzi?

Odpowiedź


Judaizm chasydzki jest konserwatywną gałęzią judaizmu haredi, który sam w sobie jest gałęzią judaizmu ortodoksyjnego. Tak więc chasydzi są ortodoksyjnymi Żydami, choć różnią się od nich pod pewnymi względami. Słowo chasydzi pochodzi od hebrajskiego słowa chesed, oznaczającego "miłosierdzie". Chasydzi to dosłownie "ci, którzy robią dobre uczynki dla innych". Znani są z życia w separacji, oddania dynastycznemu przywódcy, żywiołowego, radosnego kultu i charakterystycznego ubioru. Chasydzi wierzą, że modlitwa i akty miłosierdzia są sposobem na dotarcie do Boga. Filozofia chasydów jest mniej rytualna niż innych odłamów judaizmu i kładzie większy nacisk na emocje, ciepło i integrację.

Judaizm chasydzki powstał w Polsce około 1740 roku w czasie prześladowań Żydów. Chasydyzm został założony przez rabina Izraela Ben Eliezera, znanego również jako Besht, skrót od Baal Szem Tow, co oznacza "Mistrz Dobrego Imienia". Jego przesłaniem było posiadanie świadomości obecności Boga Wszechmogącego przez cały czas i we wszystkich rzeczach, tak aby nawet najbardziej przyziemne zadania były uświęcone. W judaizmie chasydzkim był i pozostaje silny element mistyczny, a niektóre nauki chasydzkie pochodzą z kabały.

Społeczność chasydzka została faktycznie ekskomunikowana przez uczonego talmudycznego Vilna Gaona z Litwy w 1777 roku. Społeczność chasydzka odpowiedziała ekskomuniką Vilna Gaona. W międzyczasie sytuacja polityczna i gospodarcza w Polsce uległa zmianie, a rosyjski car kontrolował chasydów. Ostatecznie chasydzi zaczęli przywiązywać dużą wagę do bycia "wiernymi Torze". Wiele małych grup powstało w ramach judaizmu chasydzkiego i rozwinęło unikalne cechy. Po II wojnie światowej i Holokauście wiele grup chasydzkich wyemigrowało do Ameryki lub Izraela. Obecnie największa z tych grup ma siedzibę na Brooklynie w Nowym Jorku.

Wygląd chasydzkich mężczyzn szczególnie ich wyróżnia. Tradycyjnie żonaty chasyd nosi długą brodę, warkocze włosów zwisające ze skroni, ciemny garnitur, a w szabat dużą futrzaną czapkę zwaną sztreimel. Chasydzi wierzą, że ich strój obwieszcza, że są sługami Boga. Przypomina nie-Żydom i im samym, że są częścią dyscypliny religijnej, która ceni sobie odrębność.

Prawdopodobnie istnieje niewielka różnica w podstawowych wierzeniach między judaizmem ortodoksyjnym a judaizmem chasydzkim. Istnieje duża różnica między tymi dwoma stylami życia i praktykami religijnymi. Chasydzi starannie przestrzegają przykazań Tory i instrukcji talmudycznych we wszystkich obszarach, nawet tych mniej odpowiednich dla współczesnego zachodniego społeczeństwa.

Jednym z obszarów niezgody między judaizmem chasydzkim a judaizmem ortodoksyjnym jest obecne państwo Izrael. Chasydzi nie wierzą, że naród powinien istnieć, chyba że znajduje się pod bezpośrednią kontrolą Mesjasza. Niestety, odrzucają oni ideę, że Jezus z Nazaretu jest Mesjaszem. "Przyszedł do swoich, a swoi Go nie przyjęli" (J 1:11).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest judaizm chasydzki? W co wierzą chasydzi?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries