settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanin powinien świętować Chanukę (Boże Narodzenie)?

Odpowiedź


Chanukka (lub Chanuka) to żydowski festiwal/święto poświęcenia, znany również jako "Festiwal Świateł". Jest to ośmiodniowe święto rozpoczynające się 25 dnia żydowskiego miesiąca Kislev, który zazwyczaj przypada na listopad lub grudzień w naszym kalendarzu. Chociaż to żydowskie święto nie jest wspomniane w Tanachu (hebrajskiej Biblii), jest o nim mowa w Talmudzie: "Dwudziestego piątego dnia miesiąca kislew przypada święto Chanukka, które trwa osiem dni... ustanowiono je świętem z Hallel [modlitwami pochwalnymi] i dziękczynieniem" (Szabat 21b, Talmud Babiloński).

Chanukka jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych świąt żydowskich, nie ze względu na duże znaczenie religijne, ale ze względu na bliskość Bożego Narodzenia. Wielu nie-Żydów uważa to święto za żydowskie Boże Narodzenie, przyjmując wiele zwyczajów bożonarodzeniowych, takich jak wyszukane prezenty i dekoracje. Z tego powodu ironią losu jest, że to święto, które ma swoje korzenie w rewolucji przeciwko asymilacji i tłumieniu żydowskiej religii i ludzi, stało się najbardziej zasymilowanym, świeckim świętem w żydowskim kalendarzu.

Święto Chanukka upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce ponad 2300 lat temu w Judei, która obecnie jest Izraelem. Jego początki sięgają czasów panowania Aleksandra Wielkiego, który podbił Syrię, Egipt i Izrael, ale pozwolił kontrolowanym przez siebie krajom na dalsze wyznawanie własnych religii i zachowanie pewnego stopnia autonomii. Pod tymi stosunkowo życzliwymi rządami wielu Żydów zasymilowało wiele z kultury hellenistycznej, przyjmując język, zwyczaje i strój Greków, w podobny sposób, w jaki Żydzi w Ameryce wtapiają się w świeckie społeczeństwo amerykańskie.

Ponad 100 lat po Aleksandrze do władzy w regionie doszedł Antioch IV. Zaczął poważnie uciskać Żydów, umieszczając hellenistycznego kapłana w Świątyni, masakrując Żydów, zakazując praktykowania religii żydowskiej i bezczeszcząc Świątynię, wymagając składania ofiar ze świń (niekoszernego zwierzęcia) na ołtarzu. Jedną z grup, które sprzeciwiły się Antiochowi, był Mattathias (Matitiyahu) Hasmoneusz i jego syn Juda Machabeusz ("Młot").

Ta niewielka grupa pobożnych Żydów prowadziła wojnę partyzancką przeciwko armii syryjskiej. Antioch wysłał tysiące dobrze uzbrojonych żołnierzy, aby stłumić bunt, ale Machabeuszom udało się wypędzić cudzoziemców z ich ziemi. Według przekazów historycznych, żydowscy bojownicy wkroczyli do Jerozolimy około grudnia 165 r. p.n.e.. Święta Świątynia, żydowskie centrum religijne, była w ruinie, zbezczeszczona nieczystymi ofiarami i zbezczeszczona przez obcych żołnierzy.

Machabeusze oczyścili Świątynię i poświęcili ją 25 dnia żydowskiego miesiąca Kislew. Kiedy nadszedł czas, aby ponownie zapalić Menorę (wieloramienną latarnię), przeszukali całą Świątynię, ale znaleźli tylko jeden mały słoik z czystą oliwą i pieczęcią Najwyższego Kapłana. W cudowny sposób mały słoik oliwy palił się przez osiem dni, dopóki nie przyniesiono nowego zapasu oliwy. Od tego czasu Żydzi na całym świecie obchodzą ośmiodniowe święto na cześć tego historycznego zwycięstwa i cudu oliwy. Obchody Chanuki obejmują zapalanie specjalnej menory chanukowej z ośmioma gałęziami (plus świeca pomocnicza), dodając co noc jedną nową świecę.

W Brit Chadasha (Nowe Przymierze), w Ewangelii Jana, dowiadujemy się, że Jezus, żydowski Mesjasz, był w Świątyni podczas "święta poświęcenia" lub Chanuki: "Obchodzono wtedy w Jerozolimie uroczystość poświęcenia świątyni. Była zima. (23) I przechadzał się Jezus w świątyni, w przysionku Salomona." (Jana 10:22-23).

W tym wielkim okresie wspominania cudów Jezus wskazał swoim słuchaczom, że cuda, których dokonał, potwierdzają Jego twierdzenie, że rzeczywiście był długo oczekiwanym żydowskim Mesjaszem (zob. Ew. Jana 10:37-38). Jego czyny i prawdziwy charakter jasno pokazywały, kim był.

Jezus powiedział: "Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota." (J 8:12). Pan Jezus daje nam wszystkim, Żydom i poganom, "światło życia". I nakazał nam: "Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie" (Mt 5:16).

Czy chrześcijanie powinni dziś obchodzić Chanukę? Po pierwsze, należy pamiętać, że nie mamy obowiązku ani nakazu "prawa" do obchodzenia któregokolwiek z żydowskich świąt danych Izraelowi w Torze (Prawie Mojżesza). Ale dla wszystkich prawdziwych wierzących w Jezusa Chrystusa, zwłaszcza tych, którzy mają głębokie uznanie dla hebrajskich korzeni naszej chrześcijańskiej wiary, świętowanie "prawdziwego światła" tego świata ma na celu jedynie uwielbienie naszego wspaniałego Pana i Zbawiciela.

Jako chrześcijanie możemy obchodzić "Święto Świateł", poświęcając nasze życie Chrystusowi i uznając Go za doskonałe i prawdziwe światło tego świata. Jako wierzący, kiedy obchodzimy Chanukę, przypomina nam to o cudownych Bożych cudach w naszym imieniu. Przypomina nam o Bożej ochronie przez całe nasze życie. Przypomina nam, abyśmy pozostali wierni Bogu, nawet gdy świat wokół nas próbuje zmusić nas do asymilacji.

Jezus powiedział nam, że kto idzie za Nim, nie będzie miał ciemności, lecz Światło Życia. Co za wspaniały czas w roku, aby pamiętać i upamiętniać wielki cud, który Bóg uczynił dla nas, dając nam nowe światło i nowe życie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanin powinien świętować Chanukę (Boże Narodzenie)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries