settings icon
share icon
Pytanie

Czy musical Godspell jest biblijnie dokładny?

Odpowiedź


Godspell to musical - produkcja sceniczna zawierająca piosenki - oryginalnie napisana w 1970 roku. Autorem książki jest John-Michael Tebelak, a muzyki i tekstów Stephen Schwartz. Dialogi i piosenki są luźno oparte na przypowieściach i cytatach z Nowego Testamentu. Ściśle mówiąc, Godspell nie jest przedstawieniem życia Jezusa ani Jego nauk. Jest to raczej rozrywka, która wykorzystuje Biblię jako źródło inspiracji. Godspell nie mówi wprost w swojej interpretacji Jezusa, jak inne przedstawienia, takie jak Jesus Christ Superstar.

To, czy ktoś uważa musical za "biblijnie dokładny", zależy całkowicie od tego, jaki rodzaj "dokładności" ma na myśli. Teksty i kwestie mówione w scenariuszu Godspell pochodzą z Nowego Testamentu, głównie z Ewangelii Mateusza. Przypowieści i stwierdzenia z Kazania na Górze stanowią większość materiału serialu. W tym sensie słowa i nauki prezentowane na scenie są faktycznie zaczerpnięte z Biblii.

Jednak w formie przedstawionej w Godspell przypowieści, wypowiedzi i piosenki łączą się ze sobą bardzo luźno. Można powiedzieć, że fabuła w Godspell jest w najlepszym razie cienka. Spektakl rozpoczyna się aluzją do kłócących się filozofów i Jana Chrzciciela. Pojawia się Jezus i zwołuje grupę. Reszta przedstawienia to piosenki i skecze odnoszące się do różnych przypowieści i nauk Nowego Testamentu. W końcu Jezus zostaje zdradzony i zabity, a przedstawienie kończy się, gdy rozwiązana grupa znosi Go ze sceny. W Godspell nie ma przedstawienia zmartwychwstania.

Akcja Godspell rozgrywa się na ulicach Nowego Jorku we wczesnych latach 70-tych. Scenariusz wymaga kostiumów, które mogą być dla niektórych niepokojące, ponieważ Jezus i jego grupa wyznawców są ulicznymi klaunami i ubierają się w dziwaczny sposób. Tebelak zdecydował się na przedstawienie historii przez klaunów, aby dodać energii i radości całej produkcji. Rzeczywiście, Godspell przenika scenę kinetycznym, entuzjastycznym duchem. Niektórzy chrześcijanie, którzy zobaczą Godspell, docenią sztukę stojącą za kostiumami; inni uznają przedstawienie Jezusa jako ulicznego klauna za zbyt daleko posuniętą interpretację artystyczną.

Struktura Godspell jest artystyczna i luźna i jako taka przemawia do potencjalnych reżyserów. Produkcje wykorzystują szeroką gamę interpretacji. Niektóre przedstawiają historię zgodnie z pierwotnym zamysłem, jako zgromadzenie klaunów, inne jako hipisów, jeszcze inne jako dzieci lub dziecięce zabawki, które ożywają. Niektóre inscenizują historię tak, jakby były to rzeczywiste postacie biblijne. Niektórzy przedstawiają przedstawienie jako sen lub halucynację.

Ten sam luz oznacza, że spektakl jest niezwykle otwarty na interpretacje widzów. Co ważniejsze, spektakl może mieć zupełnie inny charakter w zależności od tego, jak zostanie wystawiony. Słowa w Godspell pochodzą z Biblii, a jego tematy są inspirowane Biblią, ale poszczególne produkcje mogą, ale nie muszą być zgodne z Pismem Świętym. Na przykład, zmiana niektórych rekwizytów, kostiumów lub dźwięków w scenie, lub kazanie aktorom czytać wersety w określony sposób, może zmienić znaczenie sceny lub piosenki, nawet jeśli słowa nie zostaną zmienione. Jest to wspólne dla wszystkich sztuk scenicznych; praktycznie każdy scenariusz zawiera wersy, które aktorzy mogą prezentować na różne sposoby, aby uzyskać różne efekty. To, co jeden aktor może przedstawić jako stwierdzenie faktu, inny aktor może przedstawić jako ironię.

Silne oparcie na Piśmie Świętym oznacza, że produkcja Godspell ma większe szanse na przedstawienie spojrzenia na Biblię niż inne musicale. Kluczową różnicą między Godspell a innymi produkcjami teatralnymi jest jednak ten sam punkt: materiał źródłowy. Produkcja podważająca intencje ludzkiego autora to jedno. Przekręcanie znaczenia Biblii, nawet w sztuce teatralnej, to coś zupełnie innego. Ponieważ scenariusz Godspell oparty jest na Biblii, próby wypaczenia przesłania byłyby nie tylko brakiem szacunku; byłyby bluźniercze.

Ostatecznie Godspell jest bardziej elastyczny i otwarty na interpretacje niż większość innych musicali. W rezultacie to, czy spektakl honoruje przesłanie i znaczenie materiału źródłowego, ma wiele wspólnego z wyborami producenta, reżysera i obsady. W sensie, który naprawdę ma znaczenie, biblijna dokładność Godspell zależy od obsady i ekipy zaangażowanej w produkcję spektaklu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy musical Godspell jest biblijnie dokładny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries