settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że Trójca jest Bogiem w trzech Osobach?

Odpowiedź


Gdy mówimy o Ojcu, Synu i Duchu Świętym jako o "Osobach", nie mamy na myśli tego, że są istotami ludzkimi czy tego, że przypominają rodzaj ludzki w jakikolwiek sposób. W naszej mowie potocznej jednak słowo 'osoba' tak często jest rozumiane, zatem zrozumiałe jest, że rodzi to pewne zamieszanie wokół użycia terminu trzech "Osób" w Trójcy.

Gdy mówimy o Bogu, używamy słowa Osoba, aby wskazać na to, że Ojciec, Syn i Duch Święty mają osobowość. To znaczy, że Ojciec, Syn i Duch Święty (każdy z nich) ma rozum, emocje i wolę. Każda istota z racjonalnością, emocjami i wolą może być uważana za osobę, również istoty anielskie i Boska Istota. Definicja osoby nie może zawierać fizyczności z prostego powodu, że ludzie po śmierci nie przestają być osobami. Ciało zmarłego jest pozostawione do rozkładu, ale jego prawdziwe ja – jego osobowość – żyje albo w niebie, albo w piekle.

Gdy mówimy o Bogu istniejącym w trzech Osobach, mamy na myśli to, że Boże istnienie składa się z trzech, oddzielnych centrów intelektu, emocji i woli. Każda Osoba w Trójcy miała wyjątkową rolę w akcie stworzenia i zbawienia ludzkości. Duch Święty jest niepowtarzalny i nie jest Ojcem ani Synem (pochodzi od Ojca i Syna, Ew. Jana 15.26). Ojciec i Syn są także niepowtarzalni (gdy Jezus modlił się do Ojca, nie modlił się do siebie, Ew. Łukasza 23.34). Każda z tych osób jest Bogiem, ale każda jest oddzielną "Osobą." Używając słowa osoba jest jedynym ze sposobów, w których język ludzki może opisać tą koncepcję.

Wszystkie trzy Osoby Trójcy tworzą jednego, doskonale zjednoczonego Boga. Dzielą tą samą naturę i istotę i są wszystkie Bogiem, jednak każda z tych osób jest indywidualną Osobą Trójcy, jest inna i niepowtarzalna. Fakt, że Bóg istnieje w trzech Osobach jest ważny z kilku powodów. Na przykład, Bóg jest miłością (1 Jana 4.8). Ale w wiecznej przeszłości, zanim Bóg stworzył jakiekolwiek istnienie, czy prawdziwie mógł być miłością? To znaczy, czy miłość może istnieć tam, gdzie nie ma kogo kochać? Ponieważ Bóg istnieje w trzech współrównych, współwiecznych Osobach, istnieje również miłość. Wieczna miłość jest wyrażana wiecznie pośród Osób Trójcy Świętej. Ojciec, Syn i Duch Święty zawsze się kochali, więc miłość jest wieczna.

Gdy odłożymy na bok pogląd, że „osoba” może być tylko „osobą ludzką”, łatwiej zrozumiemy, w jaki sposób można słusznie powiedzieć, że Bóg istnieje w trzech „Osobach”.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że Trójca jest Bogiem w trzech Osobach?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries