settings icon
share icon
Pytanie

Czy każdy z nas ma ‘dziurę stworzoną przez Boga’?

Odpowiedź


Koncepcja posiadania ‘dziury stworzonej przez Boga’ zakłada, że każda osoba ma pustkę w swojej duszy/ czy duchu/życiu, którą może wypełnić jedynie Bóg. ‘Dziura stworzona przez Boga’ jest wewnętrzną tęsknotą ludzkiego serca za czymś czego nie posiada, czymś transcendentnym, czymś „nieznanym.” Księga Kaznodziei Salomona 3.11 odnosi się do tego, że Bóg „wieczność włożył w ludzkie serce.” Bóg stworzył ludzkość i przeznaczył ją na wieczność i tylko Bóg może wypełnić nasze pragnienie życia wiecznego. Wszystkie religie oparte są na wewnętrznym pragnieniu ‘łączenia’ się z Bogiem. To pragnienie może być zrealizowane tylko przez Boga i dlatego związane jest z ‘dziurą stworzoną przez Boga.’

Problem jednak jest w tym, że ludzie ignorują tą ‘dziurę’ lub próbują wypełnić ją czymś innym aniżeli Bogiem. Księga Jeremiasza 17.9 opisuje stan naszych serc: „Podstępne jest serce, bardziej niż wszystko inne, i zepsute, któż może je poznać? Salomon również odnosi się do tej koncepcji: „Lecz również serce synów ludzkich jest pełne zła i głupota jest w ich sercu, dopóki żyją...” (Księga Kaznodziei Salomona 9.3). Nowy Testament jest zgodny: „zamysł ciała jest wrogi Bogu; nie poddaje się bowiem zakonowi Bożemu, bo też nie może” (Rzymian 8.7). Rzymian 1.18-22 opisuje ludzi ignorujących fakt, że Boga można poznać, a tą ‘dziurę stworzoną przez Boga’ wypełnić, uwielbiając wszystko inne tylko nie Boga.

Smutne jest to, że wielu ludzi marnuje swoje życie na poszukiwaniu czegoś poza Bogiem, aby wypełnić ten brak i nadać mu jakiegoś znaczenia- businessem, rodziną, sportem itp. Ale zdobywanie tych rzeczy, które nie są wieczne, sprawia wielki zawód bo wciąż pozostają niespełnieni, zastanawiając się dlaczego. Bez wątpienia wiele osób, które osiągają różne rzeczy inne aniżeli poznanie Boga, osiągają tymczasową ‘radość.’ Jeśli rozważymy słowa Salomona, który posiadał wszelkie bogactwo, sukces, zadowolenie i władzę w świecie- czyli po prostu to wszystko czego ludzie poszukują w swoim życiu- to widzimy, że żadna z tych rzeczy nie wypełniła tej pustki, pragnienia życia wiecznego. Oznajmił, że wszystko to ‘marność’, mówiąc że poszukiwał tych rzeczy w swoim życiu, a one nie przyniosły mu satysfakcji. Na koniec mówi, „Wysłuchaj końcowej nauki całości: Bój się Boga i przestrzegaj jego przykazań, bo to jest obowiązek każdego człowieka” (Księga Kaznodziei Salomona 12.13).

Tak jak kwadratowa przestrzeń nie może wypełnić okrągłej dziury, tak też ‘dziury stworzonej przez Boga’- która jest w głębi każdego z nas, nie można zapełnić kimkolwiek czy czymkolwiek innym aniżeli jedynie Bogiem. Tylko osobista relacja z Bogiem przez wiarę w Jezusa Chrystusa może zapełnić ‘dziurę stworzoną przez Boga’ oraz zaspokoić pragnienie wieczności.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy każdy z nas ma ‘dziurę stworzoną przez Boga’?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries