settings icon
share icon
Pytanie

Bóg pomaga tym, którzy sami sobie pomagają - czy tak jest w Biblii?

Odpowiedź


"Bóg pomaga tym, którzy sami sobie pomagają" to prawdopodobnie najczęściej cytowane zdanie, którego nie ma w Biblii. Powiedzenie to jest zwykle przypisywane Benowi Franklinowi, cytowanemu w Poor Richard's Almanac w 1757 roku. W rzeczywistości pochodzi ono od Algernona Sydneya z 1698 roku w artykule zatytułowanym Discourses Concerning Government. Niezależnie od oryginalnego źródła tego powiedzenia, Biblia naucza czegoś przeciwnego. Bóg pomaga bezbronnym! Księga Izajasza 25:4 mówi: "Gdyż byłeś schronieniem słabemu, schronieniem ubogiemu w jego niedoli, ucieczką przed powodzią, cieniem przed upałem ...". List do Rzymian 5:6 mówi nam: "Wszak Chrystus, gdy jeszcze byliśmy słabi, we właściwym czasie umarł za bezbożnych".

Jeśli chodzi o zbawienie, wszyscy jesteśmy całkowicie bezradni. Wszyscy jesteśmy zarażeni grzechem (Rz 3:23) i potępieni w wyniku tego grzechu (Rz 6:23). Nic, co możemy zrobić na własną rękę, nie może zaradzić tej sytuacji (Izajasza 64:6). Na szczęście Bóg jest pomocnikiem bezradnych. Gdy byliśmy jeszcze grzesznikami, Jezus umarł za nas (Rz 5:8). Jezus zapłacił karę, której my nie byliśmy w stanie zapłacić (2 Koryntian 5:21). Bóg zapewnił nam "pomoc", której potrzebujemy właśnie dlatego, że sami nie byliśmy w stanie sobie pomóc.

Oprócz zbawienia istnieje być może sposób, w jaki koncepcja "Bóg pomaga tym, którzy sami sobie pomagają" jest poprawna. Na przykład, gdybyś poprosił mnie o pomoc w przeniesieniu mebla, ale potem tylko patrzył, jak przesuwam go za ciebie, to w rzeczywistości nie pomagałbym ci. Wykonałbym pracę za ciebie. Wielu chrześcijan wpada w pułapkę bezczynności. Wielu chrześcijan prosi Boga o pomoc, ale potem oczekuje, że Bóg sam wszystko zrobi. Usprawiedliwiają to, wskazując na fakt, że Bóg zapewni wszystko zgodnie ze swoją wolą i w swoim czasie. Nie jest to jednak powód do bezczynności. Jako konkretny przykład, jeśli potrzebujesz pracy, poproś Pana, aby pomógł ci znaleźć pracę - ale potem bądź aktywny w jej poszukiwaniu. Chociaż jest to w Jego mocy, jest bardzo mało prawdopodobne, że Bóg sprawi, że pracodawcy będą cię szukać!

EnglishPowrót na polską stronę główną

Bóg pomaga tym, którzy sami sobie pomagają - czy tak jest w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries