settings icon
share icon
Pytanie

Czy Bóg ma poczucie humoru?

Odpowiedź


Być może najlepszą wskazówką, że Bóg ma poczucie humoru jest to, że stworzył człowieka na swój obraz (1 Ks. Mojżeszowa 1.27) i z pewnością ludzie mają zdolność odbierania oraz wyrażania humoru. "Poczucie humoru" może być zdefiniowane jako "zdolność bycia świadomym, cieszenia się lub wyrażania tego, co zabawne.” Zgodnie z tą definicją zatem, Bóg musi okazywać zdolność przyjmowania, cieszenia się lub wyrażania tego, co zabawne. Trudność polega na tym, że ludzie odmiennie postrzegają to, co komiczne; to, co grzeszny człowiek rozumie jako śmieszne, nie bawiłoby świętego i doskonałego Boga. Większość z tego, co świat nazywa humorem nie jest zabawne, ale jest prostackie i prymitywne i nie powinno mieć miejsca w życiu chrześcijanina (Kolosan 3.8). Jeszcze inny humor wyrażany jest kosztem innych (poniżając zamiast budować), i znowu jest to coś sprzecznego ze Słowem Bożym (Kolosan 4.6; Efezjan 4.29).

Przykładem Bożego humoru jest przypadek, w którym Izraelici używali Arki Przymierza jako amuletu przynoszącego szczęście gdy zabierali ją na bitwę i Filistyni w końcu zdobyli ją i umieścili w swojej świątyni przed swoim bożkiem Dagonem. Przyszli do świątyni następnego dnia i zastali Dagona leżącego twarzą skierowaną w dół przed arką. Ustawili go z powrotem. Następnego ranka znów tam był, ale tym razem miał odcięte ręce i głowę jako symbol jego bezsilności wobec Bożej arki (1 Ks. Samuela 5.1-5).Postawienie Dagona przed Bożym obliczem w pozycji poddania się wobec Boga arki jest dość zabawnym obrazem.

Zdarzenie to jest przykładem Bożego wyśmiania się z powodu głupoty tych, którzy się Jemu sprzeciwiają. "Oto się chełpią swoimi ustami; na ich wargach obelgi: Któż bowiem słyszy? Lecz Ty, o Panie, z nich się śmiejesz, szydzisz ze wszystkich pogan" (Psalm 59.8-9; tłum. Biblia Tysiąclecia). Psalm 2 również ukazuje Boga śmiejącego się z tych, którzy się przeciwstawiali Jego panowaniu (werset 4). To jest niczym zabawny obraz dziecka w wieku przedszkolnym, zdenerwowanego na rodziców i uciekającego z domu... aż do domu sąsiada. Ale jest oczywiście również poważna strona tego i chociaż obraz słabego i głupiego człowieka próbującego dopasować rozum do wszechmocnego i wszechwiedzącego Boga jest komiczny, Bóg nie ma upodobania w ludzkiej krnąbrności i jej konsekwencjach, ale raczej pragnie zobaczyć to, jak ludzie odwracają się od swojego złego postępowania (Ks. Ezechiela 33.11; Ew. Mateusza 23.37-38).

Człowiek nie rzuca dowcipami w obecności kogoś, kto właśnie stracił bliską osobę; głupie dowcipy są nie na miejscu w takich sytuacjach. W podobny sposób Bóg jest skupiony na zgubionych i szuka tych, którzy będą się troszczyli o ich dusze, tak jak On to czyni. Z tego powodu nasze życia (chociaż mają chwile odpoczynku i humoru) charakteryzują się "trzeźwością" (powagą związaną z czynieniem naszego życia wartościowym dla Chrystusa) (1 Tesaloniczan 5.6, 8; Tytusa 2.2, 6).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Bóg ma poczucie humoru?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries