settings icon
share icon
Pytanie

Czy Bóg nienawidzi krewetek?

Odpowiedź


Zasadniczym argumentem GodHatesShrimp.com jest to, że nie powinniśmy potępiać homoseksualności jako grzechu na podstawie Starego Testamentu, ponieważ Stary Testament odnosi się również do jedzenia niektórych rodzajów owoców morza (w tym krewetek) jako obrzydliwości, a jednak chrześcijanie nie mają żadnego problemu z jedzeniem krewetek lub innych zakazanych w Starym Testamencie pokarmów. Czy argument "Bóg nienawidzi krewetek" ma jakąkolwiek rację bytu? Tak i nie.

Po pierwsze, należy zauważyć, że tytuł "Bóg nienawidzi krewetek" jest reakcją na konkretną grupę protestujących przeciwko homoseksualności, którzy słyną z promowania powiedzenia "Bóg nienawidzi pedałów". Argumentem jest to, że jeśli Bóg nienawidzi homoseksualistów, w oparciu o Prawo Starego Testamentu, to tak samo nienawidzi tych, którzy jedzą krewetki. Biblia nigdzie jednak nie mówi, że Bóg nienawidzi homoseksualistów. Istnieją listy rzeczy, których Bóg nienawidzi w Starym Testamencie (zob. Przysłów 6:16-19), a homoseksualność nie znajduje się na tej liście. Tak, homoseksualność jest grzechem i tak, Bóg nienawidzi grzechu. Ale Biblia nigdzie nie mówi, że Bóg nienawidzi homoseksualistów lub że homoseksualizm jest dla Boga trudniejszy do wybaczenia.

Wracając do argumentu "Bóg nienawidzi krewetek" - czy jest on ważny? Tak i nie. Po pierwsze, chrześcijanin nigdy nie powinien argumentować wyłącznie za pomocą Prawa Starego Testamentu. Jezus wypełnił Prawo, kończąc jego wymagania (Rzymian 10:4; Galacjan 3:23-25; Efezjan 2:15). Jeśli używasz Prawa Starego Testamentu jako jedynego argumentu za tym, że homoseksualność jest grzechem, powinieneś również ogłosić, że wszystko, co Prawo zakazuje, jest grzechem: jedzenie krewetek, noszenie ubrań z mieszanych tkanin, sianie różnych rodzajów nasion na tym samym polu itp. Nie, Jezus wypełnił Prawo. Chrześcijanie nie są związani Prawem Starego Testamentu, ale mają podlegać Prawu Chrystusa (Mateusza 22:37-39; Galacjan 6:2).

Jeśli więc samo Prawo Starego Testamentu nie może być wykorzystywane do argumentowania, że homoseksualizm jest grzeszny, to dlaczego chrześcijanie wierzą, że homoseksualizm jest grzeszny? Odpowiedź brzmi: Nowy Testament jasno i wyraźnie stwierdza, że homoseksualizm jest niemoralny i nienaturalny (Rz 1:26-27; 1 Kor 6:9). Nowy Testament potwierdza starotestamentowe przykazanie przeciwko homoseksualności, wyjaśnia, dlaczego przykazanie to istniało i argumentuje, dlaczego homoseksualność powinna być nadal uważana za grzeszną. A co z krewetkami? Czy Bóg nadal nienawidzi krewetek? Nie. Sam Jezus "uznał wszystkie pokarmy za czyste" (Mk 7:19). Jezus potwierdził to później w wizji skierowanej do Piotra (Dz 10:15). Podczas gdy Nowy Testament potwierdza, że homoseksualność jest grzeszna, wyraźnie wskazuje, że prawa dotyczące żywności są nieważne. Bóg nigdy nie nienawidził krewetek. Bóg raczej zabronił spożywania krewetek, aby odróżnić dietę Izraelitów od diety okolicznych narodów, a także prawdopodobnie ze względu na fakt, że krewetki nie są zbyt zdrowe, ponieważ żywią się rybami dennymi.

Z argumentu "Bóg nienawidzi krewetek" należy wyciągnąć wniosek, że powinniśmy konsekwentnie posługiwać się słowem Bożym, "należycie wykładając słowo prawdy" (2 Tymoteusza 2:15). Jako wierzący Nowego Przymierza nie powinniśmy używać Prawa Starego Testamentu jako wyłącznej podstawy naszej moralności. Mamy raczej studiować całą mądrość Pisma Świętego i żyć zgodnie z nią.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Bóg nienawidzi krewetek?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries