settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że Bóg działa w tajemniczy sposób?

Odpowiedź


Bóg działa w sposób, który często jest uważany za "tajemniczy"- w tym sensie, Boże metody często pozostawiają ludzi całkowicie oszołomionych. Z jakiego powodu Bóg powiedział Jozuemu i ludowi Izraela, aby maszerowali wokół murów miasta Jerycha przez tydzień (Ks. Jozuego 6.1-4)? Jakie potencjalne dobro może przyjść z aresztowania i pobicia bez powodu Pawła i Sylasa (Dz. Apostolskie 16.22-24)?

Procesy, których Bóg używa, wzajemne oddziaływanie ludzkiej wolności i Bożej suwerenności oraz ostateczne podsumowania Boga, wykraczają daleko poza to, co może zrozumieć ograniczony ludzki umysł. Biblia i świadectwa chrześcijan na przestrzeni wieków pełne są prawdziwych historii o tym, jak Bóg wywracał sytuację po sytuacji, problem po problemie, życie po życiu, całkowicie do góry nogami — i często robi to w najbardziej nieoczekiwany, zdumiewający i niewytłumaczalny sposób.

Życie Józefa jest dobrym przykładem tajemniczego sposobu w jaki Bóg czasem działa (1 Ks. Mojżeszowa 37.1-50.26). W 1 Ks. Mojżeszowej 50.20 Józef mówi swoim braciom, "Wy wprawdzie knuliście zło przeciwko mnie, ale Bóg obrócił to w dobro, chcąc uczynić to, co się dziś dzieje: zachować przy życiu liczny lud." W tym stwierdzeniu Józef podsumowuje wydarzenia jego życia, rozpoczynając od zła jego braci uczynionego jemu i kończąc na rozpoznaniu, że to było częścią Bożego, pożytecznego planu uratowania Jego ludu (1 Ks. Mojżeszowa 15.13-14).

W Kanaanie w którym osiedlili się potomkowie Abrahama- naród hebrajski (1 Ks. Mojżeszowa 43.1)- panował głód, dlatego Józef sprowadził ich wszystkich do Egiptu (1 Ks. Mojżeszowa 46.26-27). Józef był w stanie zapewnić im wszystkim wyżywienie, ponieważ został zarządcą Egiptu i był odpowiedzialny za kupowanie i sprzedawanie żywności (1 Ks. Mojżeszowa 42.6). Dlaczego Józef był w Egipcie? Bracia Józefa sprzedali go do niewoli, jakieś dwadzieścia lat wcześniej i teraz byli zależni od niego w kwestii utrzymania (1 Ks. Mojżeszowa 37.28).Ta ironia to tylko niewielka część tego, co wydarzyło się w życiu Józefa; Paradoksalny ruch Boga jest widoczny w całej historii Józefa. Gdyby Józef nie był gubernatorem Egiptu i nie przeniósłby tam swoich krewnych, nie byłoby historii o Mojżeszu, ani exodusu z Egiptu czterysta lat później (2 Ks. Mojżeszowa 6.1-8).

Gdyby Józef miał wybór odnośnie tego, czy jego bracia mają czy nie mają sprzedać go do niewoli, wydaje się uzasadnione, że Józef powiedziałby „nie”. Gdyby Józefowi dano wybór, czy ma być uwięziony na podstawie fałszywych zarzutów czy też nie (1 Ks.Mojżeszowa 39.1-20), znowu prawdopodobnie powiedziałby „nie”. Kto chętnie wybrałby takie złe traktowanie? Ale to w Egipcie Józef był w stanie ocalić swoją rodzinę i to w więzieniu otworzyły się drzwi do pałacu.

Bóg "od początku ogłasza przyszłość i od wieków to, co się nie zdarzyło" (Ks. Izajasza 46.10-11; tłum. Biblia Poznańska), i możemy być pewni, że każde wydarzenie w życiu wierzącego służy Bożemu ostatecznemu celowi (Ks. Izajasza 14.24; Rzymian 8.28). Naszym umysłom sposób, w jaki Bóg wplata niezwykłe wydarzenia w nasze życie i przez nie, może wydawać się nielogiczny i ponad nasze zrozumienie. Jednak pielgrzymujemy w wierze, a nie w oglądaniu (2 Koryntian 5.7). Chrześcijanie wiedzą, że Boże myśli są ponad naszymi myślami i Boże drogi ponad naszymi, "lecz jak niebiosa są wyższe niż ziemia, tak moje drogi są wyższe niż drogi wasze i myśli moje niż myśli wasze" (Ks. Izajasza 55.9).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że Bóg działa w tajemniczy sposób?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries