settings icon
share icon
Pytanie

Czy Bóg nadal czyni cuda?

Odpowiedź


Wielu ludzi pragnie, aby Bóg „objawił się” im poprzez dokonanie jakiegoś cudu. „Gdyby Bóg dokonał czegoś nadzwyczajnego, jakiegoś cudu albo znaku, to uwierzę!” Taka postawa jest sprzeczna z Pismem Świętym. Gdy Bóg dokonał czegoś niesamowitego i nadzwyczajnego dla Izraelitów, czy to skłoniło ich do posłuszeństwa? Nie, Izraelici trwali w swoim nieposłuszeństwie i buncie przeciwko Bogu, nawet wtedy gdy widzieli wiele cudów. Ci sami ludzi, którzy widzieli jak Bóg rozdzielił Czerwone Morze, wątpili w to czy Bóg może podbić ludy zamieszkujące ich „Ziemię Obiecaną”. Prawda ta opisana jest w Ew. Łukasza 16.19-31. W tej historii, mężczyzna przebywający w piekle prosi Abrahama aby odesłał Łazarza z krainy umarłych, aby mógł ostrzec jego braci. Abraham odpowiedział temu mężczyźnie, że: „Jeśli Mojżesza i proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, też nie uwierzą.”

Jezus czynił niezliczoną ilość cudów, a mimo to większość ludzi nie uwierzyła w Niego. Gdyby Bóg czynił podobne cuda, jakie miały miejsce kiedyś, to i tak przyniosłoby to podobny skutek. Ludzie byliby zadziwieni i uwierzyliby w Boga na krótki czas. Wiara ich byłaby słaba i uleciałaby w chwili jakiegoś nieoczekiwanego lub przerażającego doświadczenia. Wiara oparta na cudach nie jest wiarą dojrzałą. Bóg dokonał największego cudu wszechczasów, gdy posłał na ziemię Syna Człowieczego Jezusa Chrystusa, by umarł na krzyżu za grzechy świata (Rzymian 5.8), abyśmy byli zbawieni (Ew. Jana 3.16). Bóg nadal czyni cuda, lecz wiele z nich po prostu nie jest zauważona albo jest zwyczajnie podważana. Właściwie nie potrzebujemy więcej cudów. To, czego potrzebujemy to wierzyć w zbawienie przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

Celem cudów było poświadczenie autentyczności czyniącego cuda. Fragment z Dziejów Apostolskich 2.22 mówi: „Mężowie izraelscy! Posłuchajcie tych słów: Jezusa Nazareńskiego, męża, którego Bóg wśród was uwierzytelnił przez czyny niezwykłe, cuda i znaki. Jakie Bóg przez niego, między wami uczynił, jak to sami wiecie.” To samo powiedziane jest o apostołach: „Znamiona potwierdzające godność apostoła wystąpiły wśród was we wszelkie cierpliwości, w znakach, cudach i przejawach mocy” (2 Koryntian 12.12). Mówiąc o ewangelii, Hebrajczyków 2.4 stwierdza, że: „Bóg poręczył je również znakami i cudami, i różnorodnymi niezwykłymi czynami oraz darami Ducha Świętego według swojej woli.” Mamy teraz prawdę o Jezusie opisaną w Piśmie Świętym. Mamy teraz także listy apostolskie zapisane w Piśmie Świętym, Jezus i Jego apostołowie, jako że opisani są w Piśmie Świętym, są kamieniami węgielnymi i fundamentem naszej wiary (Efezjan 2.20). W tym sensie, nie potrzebujemy nowych cudów, dlatego że przesłanie Jezusa i Jego apostołów zostało utwierdzone i dokładnie opisane w Piśmie Świętym. Tak, Bóg nadal czyni cuda. Aczkolwiek nie powinniśmy oczekiwać cudów, jakie miały miejsce za czasów biblijnych.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Bóg nadal czyni cuda?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries