settings icon
share icon
Pytanie

Czy Bóg może stworzyć kamień tak ciężki, że nie mógłby go podnieść?

Odpowiedź


To pytanie jest często zadawane przez sceptyków Boga, Biblii, chrześcijaństwa itp. Skoro Bóg potrafi stworzyć kamień, którego nie mógłby podnieść, to Bóg nie jest wszechpotężny. Jeśli Bóg nie może stworzyć kamienia tak ciężkiego, żeby nie mógł go podnieść, to Bóg nie jest wszechpotężny. Zgodnie z tym argumentem, wszechmoc jest wewnętrznie sprzeczna. Zatem Bóg nie może być wszechmocny. Czy Bóg mógłby stworzyć kamień tak ciężki, że nie mógłby go podnieść? Szybka odpowiedź brzmi: "nie." Ale wyjaśnienie jest znacznie ważniejsze do zrozumienia, aniżeli samo pytanie...

To pytanie jest oparte na powszechnym nieporozumieniu dotyczącym definicji słów takich jak „wszechmogący” czy „wszechmocny.” Terminy nie oznaczają tego, że Bóg może uczynić cokolwiek. Raczej opisują ilość Bożej mocy. Moc to zdolność do wywoływania zmian – do sprawienia, by coś się wydarzyło. Bóg (będąc nieograniczonym) ma nieograniczoną moc, a Biblia to potwierdza (Ks. Joba 11.7-11, 37.23; 2 Koryntian 6.18; Ks. Objawienie 4.8; itd.). Dlatego Bóg może zrobić wszystko, co jest możliwe. Bóg nie może jednak zrobić tego, co jest rzeczywiście niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ prawdziwa niemożność nie jest oparta na ilości posiadanej mocy, ale na tym, co jest naprawdę możliwe. Rzeczywiście niemożliwe nie jest możliwe dzięki dodaniu większej mocy. Dlatego też, o ile kontekst nie wskazuje inaczej (np. Ew. Mateusza 19.26, gdzie zdolności człowieka są pokazane w przeciwieństwie do zdolności Boga), niemożliwość oznacza to samo, niezależnie od tego, czy Bóg jest zaangażowany czy nie.

Zatem pierwsza część pytania opiera się na fałszywym przekonaniu – że Bóg, który jest wszechmocny, może zrobić wszystko. W rzeczywistości sama Biblia wymienia rzeczy, których Bóg nie może zrobić – jak kłamstwo lub zaprzeczenie sobie (Hebrajczyków 6.18; 2 Tymoteusza 2.13; Tytusa 1.2). Powodem, dla którego nie może robić tych rzeczy, jest Jego natura i natura samej rzeczywistości. Bóg nie może zrobić tego, co w rzeczywistości nie jest możliwe, jak stworzenie dwustronnego trójkąta lub żonatego kawalera. Tylko dlatego, że słowa mogą być połączone w ten sposób, nie czyni niemożliwego możliwym - te rzeczy są sprzecznościami, w rzeczywistości są naprawdę niemożliwe. A co z tym kamieniem? Kamień musiałby być nieskończenie duży, aby pokonać nieskończoną siłę podnoszenia. Ale nieskończony kamień jest sprzecznością, ponieważ przedmioty materialne nie mogą być nieskończone. Tylko Bóg jest nieskończony. Nie może być dwóch nieskończoności. Tak więc pytanie dotyczy właściwie pytania, czy Bóg może stworzyć sprzeczność – czego nie może uczynić.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Bóg może stworzyć kamień tak ciężki, że nie mógłby go podnieść?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries