settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanka powinna nosić bikini?

Odpowiedź


To, czy nosić bikini, czy nie, jest pytaniem, z którym zmaga się wiele kobiet, ale dla chrześcijanek kwestia ta nabiera dodatkowych implikacji. Bóg wzywa kobiety do skromności, co oznacza, by nie zwracały na siebie uwagi: "Podobnie kobiety powinny mieć ubiór przyzwoity, występować skromnie i powściągliwie, a nie stroić się w kunsztowne sploty włosów ani w złoto czy w perły, czy kosztowne szaty, lecz jak przystoi kobietom, które są prawdziwie pobożne, zdobić się dobrymi uczynkami" (1 Tymoteusza 2.9-10; tłum. Biblia Warszawska). Bóg wzywa nas również do czystości: "Niechaj cię nikt nie lekceważy z powodu młodego wieku; ale bądź dla wierzących wzorem w postępowaniu, w miłości, w wierze, w czystości" (1 Tymoteusza 4.12). Pytanie brzmi, czy noszenie bikini jest zgodne ze skromnością i czystością.

Wierność córki Bożej nie jest ostatecznie mierzona tym, co na siebie zakłada, ale jej chodzeniem w Duchu (Galacjan 5.16). Jednocześnie to, co nosi, jest pewnym przesłaniem i może mieć wpływ na innych. Biblijną zasadą dotyczącą kontrowersyjnych kwestii jest to, że powinniśmy kochać innych i unikać robienia tego, o czym wiemy, że spowoduje ich potknięcie. W związku z tym powinniśmy rozważyć, w jaki sposób nasze wybory dotyczące ubioru wpływają na innych ludzi obu płci w ich chodzeniu z Bogiem, w ich własnym sposobie myślenia i w ich postrzeganiu naszego świadectwa o tym, kim jest Bóg. Możemy i powinniśmy ograniczać naszą wolność, aby pomagać innym tam, gdzie możemy (zob. 1 Koryntian 10.23-28 i Rzymian 14.1-13).

Ważna jest również osobista motywacja kobiety dotycząca noszenia bikini. Czy bikini jest naprawdę najwygodniejszym i najbardziej odpowiednim strojem na daną okazję? A może noszenie bikini ma na celu zwrócenie na siebie uwagi? Wywołać komplementy? Aby dopasować się do tłumu? Aby zadowolić kogoś innego? Niektóre powody są lepsze inne gorsze.

Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę w przypadku kobiety noszącej bikini, jest otoczenie. Czy spędza czas samotnie na własnym podwórku? Czy jest ze swoimi przyjaciółkami lub mężem? A może jest na imprezie przy basenie ze współpracownikami obu płci? Niektóre okoliczności są bardziej odpowiednie do noszenia bikini niż inne.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy ubrani w bikini, czy nie, nasze ciała należą do Boga i mają być używane na Jego chwałę, a nie na naszą własną. Rzymian 12.1 mówi nam: "Wzywam was tedy, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście składali ciała swoje jako ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu, bo taka winna być duchowa służba wasza" (tłum. Biblia Warszawska). Kiedy składamy nasze ciała Bogu jako "żywe ofiary", mówimy w efekcie: "Moje ciało jest Twoje, Panie. Użyj go dla swojej chwały".EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanka powinna nosić bikini?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries