settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o możliwości istnienia Wielkiej Stopy/Sasquatcha?

Odpowiedź


Biwakowanie późno w nocy w lesie i opowiadanie historii przy ognisku to rytuał przejścia dla wielu młodych ludzi. Niezmiennie nocna sceneria przywołuje opowieści o terrorze, a leśne otoczenie niemal gwarantuje, że w niektórych z tych opowieści pojawi się legenda o Wielkiej Stopie. Im lepszy gawędziarz, tym większa i bardziej krwiożercza staje się bestia. Po wysłuchaniu takich opowieści niejeden młody biwakowicz obudził się w swoim namiocie, zastanawiając się, czy dziwne odgłosy, które słyszy, sygnalizują zbliżanie się dużego, włochatego potwora - żałując, że namioty nie są wykonane z mocniejszego materiału.

Wielka Stopa, czasami nazywana "Sasquatch", jej rdzennie amerykańska nazwa, jest stworzeniem z północnoamerykańskiej legendy. Niektórzy uważają, że jest to bardzo duży, owłosiony dwunożny hominid - czyli duże, owłosione, podobne do człowieka stworzenie chodzące na dwóch nogach. Dwunożność jest tym, co odróżnia Sasquatcha od małp czworonożnych. Powszechne określenie "Wielka Stopa" pochodzi z faktu, że stworzenie to podobno pozostawia bardzo duże ślady stóp. Inne kultury również mają folklor dotyczący wysokich małpoludów: na przykład Almas z Mongolii, Yeti z Nepalu i Nuk-luk z Terytoriów Północno-Zachodnich.

Niektórzy uważają, że Wielka Stopa to gatunek człowieka typu neandertalskiego, "brakujące ogniwo" między ludźmi a małpami człekokształtnymi. Inni uważają, że jest to gatunek nocnej małpy, pochodzący od wymarłego rodzaju 10-metrowej małpy zwanej Gigantopithecus.

Niektórzy ludzie zaglądają do Biblii i twierdzą, że znajdują "dowód" na istnienie Wielkiej Stopy. Zazwyczaj teorie te dotyczą Ezawa, Kaina lub Nefilim. Ezaw urodził się pokryty włosami (Rdz 25:25), a jego potomkowie, Edomici, byli wrogami Izraela. Fakty te prowadzą niektórych do spekulacji, że stworzenia, które nazywamy "Wielką Stopą", są w rzeczywistości współczesnymi Edomitami, którzy odziedziczyli po Ezawie cechę bycia "człowiekiem pola" (Rdz 25:27).

Inna teoria wiąże się z synem Adama i Ewy, Kainem. Kain był oczywiście pierwszym mordercą, został przeklęty przez Boga i skazany na bycie "niespokojnym wędrowcem po ziemi" (Rdz 4:12). Niektórzy teoretyzują, że Wielka Stopa jest potomkiem Kaina. Podobnie jak jego przodek, Wielka Stopa został przeklęty, aby żyć z dala od reszty ludzkości i stał się potworny w swoim wyglądzie. Czyni to Wielką Stopę podobną do fikcyjnego potwora Grendela z Beowulfa.

Trzecia teoria wywodzi Sasquatcha od Nefilim, przedpotopowej rasy gigantów powstałej z połączenia upadłych aniołów i ludzkich kobiet (Rdz 6:4). Niektórzy postrzegają Sasquatcha jako pozostałość po Nefilim lub być może nową rasę stworzeń powstałych w ten sam sposób.

Jeszcze inni entuzjaści Wielkiej Stopy używają złożonych "kodów biblijnych" opartych na sekwencjach numerycznych, aby znaleźć Sasquatcha w Piśmie Świętym. Ci numerolodzy twierdzą, że odkryli wzmianki o "Wielkiej Stopie", "bestii z ziemi", "włochatym" i "dzikim człowieku" w Biblii, wszystkie w tym samym kontekście.

Wszystkie te teorie mają wspólną słabość: stworzenie, które próbują wyjaśnić, jest legendarne. Nie ma prawdziwych dowodów na istnienie Wielkiej Stopy. Wiara w takie stworzenie opiera się wyłącznie na anegdotach i pogłoskach - i niektórych odciskach stóp, które można łatwo podrobić. W ciągu setek lat, kiedy ludzie polowali na Sasquatcha, nikt nigdy nie złapał go żywego lub martwego. Wielu twierdziło, że zastrzeliło Wielką Stopę, ale nigdy nie znaleziono jej zwłok. Nie oznacza to, że istnienie Wielkiej Stopy jest niemożliwe; w odległych rejonach Ameryki Północnej może żyć rzadki gatunek goryla. Ale ponownie, nie ma na to twardych dowodów.

Próby wzmocnienia teorii Wielkiej Stopy za pomocą Biblii są bezzasadne. Biblia nie wspomina o Wielkiej Stopie ani o włochatej rasie pół-ludzi, pół-elfów. Zamiast spekulować na temat naciąganych teorii na temat tego, co może istnieć, powinniśmy skupić się na tym, czego wyraźnie naucza Biblia (zob. 1 Tymoteusza 4:7).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o możliwości istnienia Wielkiej Stopy/Sasquatcha?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries