settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia zawiera błędy, zaprzeczenia i jest nieprecyzyjna?

Odpowiedź


Jeśli czytamy Biblię uznając ją za księgę wartościową, bez przedwczesnego uprzedzenia i nie szukamy jej błędów, stwierdzimy, że jest spójna i w miarę łatwa do zrozumienia. Tak, w Biblii są trudne wersety. Są w niej też wersety, które zaprzeczają innym. Musimy jednak pamiętać o tym, że Biblia została napisana przez około 40 różnych autorów w przeciągu około 1500 lat. Każdy autor miał inny styl, patrzył z innej perspektywy, pisał dla innych ludzi, z innego powodu. Nie jest zatem dziwne, że istnieją różnice! Jednak różnica to nie zaprzeczenia. Błąd występuje jedynie wtedy, kiedy nie ma absolutnie żadnego podobieństwa w wersetach. Nawet jeśli nie możemy teraz udzielić odpowiedzi, nie oznacza to, że jej nie ma. Wielu ludzi znalazło przypuszczalny błąd w Biblii jeśli chodzi o historyczne czy geograficzne prawdy, tylko po to, by jakiś czas później dowiedzieć się, że wraz z nowymi odkryciami archeologicznymi Biblia okazuje się mieć rację.

Na angielskiej stronie gotquestions.org otrzymujemy często pytania w stylu: „Wytłumacz dlaczego myślisz, że te wersety sobie nie zaprzeczają” albo: „Posłuchaj, znalazłem błąd w Biblii!” Przypuszczalnie na niektóre z kwestii, o których mówią ludzie, nie ma łatwych odpowiedzi. Jednak chcemy dowieść, że istnieją wiarygodne i intelektualnie dopuszczalne odpowiedzi na każdy z ewentualnych błędów i sprzeczności zawartych w Biblii. Pewne dostępne książki i strony internetowe podają całe listy błędów w Biblii. Większość ludzi uzbraja się w swoją broń przeciwko Biblii właśnie z tych książek. Nie znajdują oni sami błędów, o których mówią. Istnieją także książki i strony internetowe, które zadają kłam wszystkim tym zakładanym błędom. Najsmutniejsze jest to, że większość ludzi atakujących Biblię nie chce tak naprawdę poznać prawdy, ich celem jest jedynie atak. Wielu z tych, którzy atakowali Biblię, zdaje sobie nawet sprawę z tego, jakie usłyszą odpowiedzi, ale dalej kontynuują atak.

Więc jak powinniśmy się zachować, gdy ktoś uzna, że Biblia się myli? (1) Studiuj Słowo Boże modląc się o nie i sprawdź, czy rozwiązanie nie jest prostsze, niż myślisz. (2) Zbadaj kwestię na podstawie komentarzy biblijnych, książek broniących Biblii i biblijnych stron internetowych, które są dostępne. (3) Zapytaj swojego pastora / przywódcę kościoła, by sprawdzić, co oni by odpowiedzieli. (4) Jeśli nie masz dalej jasnej odpowiedzi po etapie (1), (2) i (3), zaufaj Bogu, że Jego Słowo jest prawdą i że rozwiązanie problematycznej kwestii istnieje, ale jeszcze nie zostało odkryte (2 List św. Pawła do Tymoteusza 2:15; 3:16-17).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia zawiera błędy, zaprzeczenia i jest nieprecyzyjna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries