settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia została zmieniona, przekształcona czy odnowiona?

Odpowiedź


Księgi Starego Testamentu były pisane od około 1400 r. przed Chrystusem do 400 r. po Chrystusie. Księgi Nowego Testamentu były pisane od około 40 r. po Chrystusie do 90 r. po Chrystusie. Zatem Biblię zaczęto spisywać od 3400 lat temu a zakończono 1900 lat temu (trwało to około 1500 lat). W tym czasie, oryginalne manuskrypty zagubiły się. Prawdopodobnie już nie istnieją. W tym czasie, księgi Biblii były wielokrotnie kopiowane. Mając to na uwadze, czy możemy nadal wierzyć Biblii?

Bóg natchnął człowieka do spisania Słowa Bożego, dlatego jest ono natchnione przez Niego i nieomylne (2 Tymoteusza 3.16-17; Ew. Jana 17.17). Biblia nigdzie nie wspomina o kopiach oryginalnych manuskryptów. Mimo, iż skrybowie bardzo skrupulatnie spisywali kolejne kopie Pisma Świętego, to jednak nikt nie jest doskonały. W efekcie, zdarzyły się jakieś minimalne różnice w niektórych kopiach Pisma Świętego. Spośród tysiąca greckich i hebrajskich manuskryptów które istniały, żaden nie był w pełni identyczny z drugim, aż do czasu wynalezienia drukarni w 1500 r. po Chrystusie.

Jednak każdy z uczonych Pisma przyzna, że przez wszystkie minione wieki Biblia została nadzwyczajnie zachowana. Kopie Biblii datowane na 14 wiek po Chrystusie są praktycznie identyczne w swojej treści, co kopie z 3 wieku po Chrystusie. Gdy odkryto ‘Zwoje znad Morza Martwego’, uczeni byli zadziwieni ich niewiarygodnym podobieństwem ze starożytnymi kopiami Starego Testamentu, mimo iż zwoje znad Morza Martwego zostały spisane setki lat przed jakimikolwiek innymi odkryciami. Wielu zagorzałych sceptyków i krytyków biblijnych przyznało, że Biblia przez wieki została dużo wierniej spisana, aniżeli inne starożytne dokumenty.

Nie ma żadnych dowodów jakoby Biblia w jakikolwiek sposób została zmieniona. Zwykłe wydanie biblijnych manuskryptów pozwala w łatwy sposób dostrzec próby zniekształcenia Bożego Słowa. Żadna z istotnych kwestii doktrynalnych nie została podważona w efekcie zaistniałych zmian w kopiach biblijnych.

Pojawia się znowu pytanie: Czy możemy wierzyć Biblii? Oczywiście! Bóg zachował Swoje Słowo mimo niezamierzonych potknięć i umyślnych ataków człowieka. Możemy mieć całkowitą pewność, że Biblia którą dzisiaj czytamy, jest tą samą Biblią, która została oryginalnie spisana. Biblia jest Słowem Bożym i możemy jej zawierzyć (2 Tymoteusza 3.16; Ew. Mateusza 5.18).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia została zmieniona, przekształcona czy odnowiona?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries