settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat zgorzknienia?

Odpowiedź


Zgorzknienie jest urażonym cynizmem, który skutkuje intensywnym antagonizmem czy wrogością wobec innych. Biblia naucza nas, aby "pozbyć się wszelkiej goryczy, wściekłości i złości, awantur i oszczerstw, a także wszelkich form złośliwości." Następnie mówi nam, jak radzić sobie z taką goryczą i jej owocami będąc "jedni dla drugich uprzejmi, serdeczni, odpuszczając sobie wzajemnie, jak i wam Bóg odpuścił w Chrystusie" (Efezjan 4.31-32).

Jako przymiotnik słowo gorzki oznacza "ostry jak strzała lub ostry w smaku, nieprzyjemny, jadowity." Chodzi o to, że trująca woda podawana jest kobietom podejrzanym o cudzołóstwo w 4 Ks. Mojżeszowej 5.18: "gorzka woda przekleństwa." W sensie przenośnym gorycz odnosi się do stanu psychicznego lub emocjonalnego, który niszczy lub „pożera.” Gorycz może wpłynąć na osobę przeżywającą głęboki smutek lub cokolwiek, co działa na umysł w taki sam sposób jak trucizna działa na ciało. Zgorzkniałość to stan umysłu, który świadomie trzyma się złych uczuć, gotowy do urazy, zdolny wybuchnąć gniewem w każdej chwili.

Największym niebezpieczeństwem ulegania goryczy i pozwoleniu jej, aby rządziła naszymi sercami, jest to, że jest to duch, który odmawia pojednania. W efekcie czego, zgorzknienie prowadzi do gniewu, który jest zewnętrznym wybuchem emocji nagromadzonych w ludzkim wnętrzu. Taki niepohamowany gniew i złość często prowadzą do „walki”, czyli zuchwałej koncentracji na sobie gniewnej osoby, która musi sprawić, by wszyscy usłyszeli jej pretensje. Innym złem pojawiającym się przez zgorzknienie jest oszczerstwo. Jak w Efezjan 4, nie odnosi się do przekleństwa wobec Boga czy jedynie oszczerstwa wobec ludzi, ale do mowy wypływającej z gniewu, która ma na celu okaleczenie lub zranienie innych.

Zatem wszystko to prowadzi do ducha złośliwości, co oznacza złość lub uczucia intensywnej nienawiści. Ten rodzaj postawy jest zmysłowy i demoniczny w swoich wpływach. Złośliwość jest celową próbą zranienia innej osoby. Zatem, "każda forma złośliwości" musi zostać usunięta (Efezjan 4.31).

Osoba, która jest zgorzkniała jest często urażona, cyniczna, przykra, chłodna, nieustępliwa oraz nieprzyjemna. Każdy przejaw takich cech charakterystycznych jest grzechem wobec Boga; pochodzą z ciała, nie są z Ducha (Galacjan 5.19-21). Hebrajczyków 12.15 ostrzega nas, abyśmy patrzyli by "nikt nie pozostał z dala od łaski Bożej, żeby jakiś gorzki korzeń rosnący w górę, nie wyrządził szkody i żeby przezeń nie pokalało się wielu." Zawsze musimy zważać, aby "korzeń zgorzknienia" nie wyrósł w naszych sercach; takie korzenie sprawią, że zabraknie nam łaski Bożej. Bożą wolą jest, aby jego ludzie żyli w miłości, radości, pokoju i świętości- nie w zgorzknieniu. Zatem, wierzący musi zawsze pilnie patrzeć, strzegąc się przed niebezpieczeństwami zgorzknienia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat zgorzknienia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries