settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia o zadowoleniu?

Odpowiedź


Jeden ze słowników definiuje zadowolenie jako "stan mentalnego lub emocjonalnego zadowolenia z rzeczy takimi, jakie są". W dzisiejszych czasach rzadko można spotkać kogoś, kto jest naprawdę zadowolony ze swojej sytuacji życiowej. Biblia ma wiele do powiedzenia na temat zadowolenia - bycia zadowolonym z tego, co mamy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Jezus powiedział: "Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się o życie swoje, co będziecie jedli albo co będziecie pili, ani o ciało swoje, czym się przyodziewać będziecie. Czyż życie nie jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż odzienie?" (Ew. Mateusza 6.25; tłum. Biblia Warszawska).

Zasadniczo Jezus mówi nam, abyśmy byli zadowoleni z tego, co mamy. Co więcej, dał nam bezpośrednie polecenie, abyśmy nie martwili się o rzeczy tego świata. Następnie dodaje: "Bo tego wszystkiego poganie szukają; albowiem Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane." (Ew. Mateusza 6.32-33). Ze słów Jezusa możemy wywnioskować, że brak zadowolenia jest grzechem i stawia nas w tej samej kategorii, co tych, którzy nie znają Boga.

Apostoł Paweł był człowiekiem, który cierpiał i obywał się bez wygód życia bardziej niż większość ludzi mogłaby sobie wyobrazić (2 Koryntian 11.23-28). Znał jednak sekret zadowolenia: "Umiem się ograniczyć, umiem też żyć w obfitości; wszędzie i we wszystkim jestem wyćwiczony; umiem być nasycony, jak i głód cierpieć, obfitować i znosić niedostatek. Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie" (Filipian 4.12-13). Autor Hebrajczyków dodaje: "Niech życie wasze będzie wolne od chciwości; poprzestawajcie na tym, co posiadacie; sam bowiem powiedział: Nie porzucę cię ani cię nie opuszczę. Tak więc z ufnością możemy mówić: Pan jest pomocnikiem moim, nie będę się lękał; Cóż może mi uczynić człowiek?" (Hebrajczyków 13.5-6; tłum. Biblia Warszawska).

A jednak ludzie wciąż poszukują coraz więcej rzeczy tego świata, nigdy nie zadowalając się swoim losem w życiu. Naklejka na zderzaku z napisem "Kto ma najwięcej zabawek, ten wygrywa!" uosabia pragnienie świata, by mieć więcej i więcej. Salomon, najmądrzejszy i najbogatszy człowiek, jaki kiedykolwiek żył, powiedział: "Kto się kocha w pieniądzach, nigdy się nie nasyci; a kto się przywiązuje do bogactw, nie będzie miał ich dosyć. Także to jest marność" (Ks. Kazn. Salomona 5.10; tłum. Edycja Świętego Pawła).

"Bądźcie zadowoleni z tego, co macie" oznacza, że wierzący powinni pokładać swoją ufność i wiarę w Bogu, wiedząc, że jest On dawcą wszystkiego, co dobre (Jakuba 1.17) i że wykorzystuje nawet trudne chwile, aby pokazać, że nasza wiara jest prawdziwa, "ażeby wypróbowana wiara wasza okazała się cenniejsza niż znikome złoto, w ogniu wypróbowane, ku chwale i czci, i sławie, gdy się objawi Jezus Chrystus" (1 Piotra 1.7). Wiemy z całą pewnością, że Bóg sprawi, iż wszystkie rzeczy będą współdziałać dla dobra tych, którzy Go miłują (Rzymian 8.28-30).

Martwienie się oznacza, że nie ufamy Bogu. Kluczem do przezwyciężenia naszego niezadowolenia i braku wiary jest odkrycie, kim naprawdę jest Bóg i jak wiernie zaspokajał potrzeby swojego ludu w przeszłości. Takie badanie zwiększy naszą pewność siebie i zaufanie na przyszłość. Apostoł Piotr powiedział to zwięźle: "Ukórzcie się więc pod mocną rękę Bożą, aby was wywyższył czasu swego. Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie" (1 Piotra 5.6-7; tłum. Biblia Warszawska).

English



Powrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia o zadowoleniu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries