settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat współczucia?

Odpowiedź


Hebrajskie i greckie słowa przetłumaczone w Biblii jako "współczucie" oznaczają "okazywanie miłosierdzia, odczuwanie współczucia i litości." Wiemy, że zgodnie z Biblią, Bóg jest "miłosiernym i łaskawym, Nierychłym do gniewu, wielce łaskawym i wiernym" (Psalm 86.15). Jak ze wszystkimi atrybutami Bożymi, jego współczucie jest nieskończone i wieczne. Jego współczucie nigdy nie zawodzi; jest nowe każdego poranka (Treny 3.22-23).

Jezus Chrystus, Syn Boży, przedstawił wszystkie atrybuty Ojca, włączając w to współczucie. Gdy Jezus zobaczył swoich przyjaciół płaczących nad grobem Łazarza, współczuł im i płakał razem z nimi (Ew. Jana 11.33-35). Poruszony współczuciem z powodu cierpienia innych, Jezus uleczył wielkie tłumy, które do niego przyszły (Ew. Mateusza 14.14), jak również pojedyncze osoby, które poszukiwały jego uleczenia (Ew. Marka 1.40-41). Gdy zobaczył wielkie tłumy jak owce bez pasterza, jego współczucie poprowadziło go do nauczania rzeczy, które porzucili fałszywi pasterze Izraela. Kapłani i skrybowie byli dumni i zepsuci; pogardzali zwykłymi ludźmi i zaniedbywali ich, ale Jezus miał dla nich współczucie, nauczał ich i miłował.

Gdy zapytany jakie jest największe przykazanie, Jezus odpowiedział, że kochanie Boga "z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej". Ale dodał "a drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego" (Ew. Mateusza 22.34-40). Faryzeusz zapytał go, które spośród przykazań Bożych jest najważniejsze, ale Jezus powiedział o dwóch, stwierdzając nie tylko to, co mamy czynić, ale również jak to czynić. Miłowanie bliźniego swego jak siebie samego jest naturalnym efektem naszego pełnego miłości oddania Bogu.

1 Jana 3.17 stawia pytanie, "Jeśli zaś ktoś posiada dobra tego świata, a widzi brata w potrzebie i zamyka przed nim serce swoje, jakże w nim może mieszkać miłość Boża?" Pierwotnie uczyniony na obraz Boga człowiek ma odzwierciedlać jego cechy, włączając w to objawy współczucia. Z tego też wypływa to, co następuję "Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi" (1 Jana 4.20). Biblia jasno naucza, że współczucie jest atrybutem Boga i również ludu Bożego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat współczucia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries