settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o wewnętrznym pokoju?

Odpowiedź


Świat kładzie nacisk na wewnętrzny pokój i oferuje tysiące sugestii dla tych, którzy szukają "pokoju umysłu i duszy". Zazwyczaj guru wewnętrznego pokoju wskazują na siebie jako źródło pokoju. Wiele mówi się o medytacji, odnajdywaniu "wewnętrznego światła" i czakrach. Światowa mądrość mówi, że jeśli potrzebujemy jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz, to nadejdzie ona w postaci "duchowego przewodnika" lub kryształów czy ziół. Problem z takimi radami, oprócz oczywistego promowania czarów, polega na tym, że całkowicie ignorują one źródło prawdziwego pokoju - Pana Jezusa Chrystusa.

Biblia ma wiele do powiedzenia na temat pokoju. Jezus jest nazywany Księciem Pokoju (Ks. Izajasza 9.6). Paweł odnosi się do "Boga wszelkiego pokoju" (Rzymian 15.13, 33; Galacjan 6.16). Termin pokój jest często używany jako pozdrowienie i błogosławieństwo (zob. Ew. Łukasza 24.36). Czym więc dokładnie jest pokój i jak możemy osiągnąć "wewnętrzny pokój"?

Słowo często tłumaczone w Biblii jako "pokój" w rzeczywistości oznacza "wiązać razem jako całość, gdy wszystkie istotne części są ze sobą połączone". Wewnętrzny pokój jest zatem jednością umysłu i ducha, całym sercem w stanie odpocznienia. Pokój wewnętrzny ma niewiele wspólnego z otoczeniem zewnętrznym. Jezus powiedział: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie daję wam go tak, jak daje świat. Niech się nie trwoży serce wasze i niech się nie lęka". Powiedział również swoim naśladowcom, że "Na świecie ucisk mieć będziecie, ale ufajcie, Ja zwyciężyłem świat" (Ew. Jana 16.33). Pokój nie jest więc brakiem kłopotów, ale obecnością Boga.

Pokój jest owocem Ducha Świętego (Galacjan 5.22). Kiedy "Bóg wszelkiego pokoju" zamieszkuje w wierzącym sercu (1 Koryntian 6.19), zaczyna rodzić w nim swoje własne cechy. Wewnętrzny pokój bierze się ze świadomości, że okoliczności są tymczasowe, a Bóg panuje nad wszystkim (Ks. Izajasza 46.9-11). Pokój pochodzi z wiary w charakter Boga i Jego Słowo. Możemy mieć pokój pośród wyzwań, gdy pamiętamy, że "wszystko przyczynia się do [pomnażania] dobra u tych, którzy miłują Boga i zgodnie z [Jego] postanowieniem są powołani" Rzymian 8.28; tłum. Biblia Warszawsko– Praska). Możemy wybrać pokój, zamiast poddawać się strachowi i zmartwieniom. Wewnętrzny pokój wynikający z relacji z Bogiem pozwala nam zachować właściwą perspektywę. Możemy zaakceptować trudne sytuacje na ziemi, pamiętając, że nasze obywatelstwo jest w niebie (Filipian 3.20).

Mamy przykazane, by "żyć w pokoju" z innymi, o ile zależy to od nas (Rzymian 12.18; 2 Koryntian 13.11; Hebrajczyków 12.14). Życie w pokoju oznacza, że wchodzimy w interakcje z otaczającymi nas ludźmi zgodnie z naszą własną integralnością umysłu. Nasze reakcje na okoliczności mogą przynieść pokój w chaotycznej sytuacji. Jezus powiedział: "Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani" (Ew. Mateusza 5.9). Jakuba 3.18 mówi: "A owoc sprawiedliwości bywa zasiewany w pokoju przez tych, którzy pokój czynią" (tłum. Biblia Warszawska). Bożym pragnieniem jest, abyśmy my, którzy Go znamy, nauczyli się najpierw żyć w pokoju w nas samych. Następnie możemy promieniować tym pokojem na innych, przynosząc spokój i mądrość w napiętych sytuacjach, a tym samym być światłem na świecie (Ew. Mateusza 5.14; Filipian 2.14-15).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o wewnętrznym pokoju?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries