settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi na temat eutanazji?

Odpowiedź


Eutanazja może być bardzo trudnym zagadnieniem. Istnieją dwa stanowiska między którymi trudno znaleźć równowagę. Z jednej strony nie chcemy ponosić odpowiedzialności za przedwczesne zakończenie czyjegoś życia. Z drugiej zaś strony, w którym momencie możemy po prostu pozwolić drugiemu człowiekowi umrzeć, nie podejmując dalszych działań by zachować go przy życiu?

Niepodważalną prawdą pochodząca z faktu, że Bóg sprzeciwia się eutanazji jest Jego suwerenność. Wiemy, że fizyczna śmierć jest nieunikniona (Psalm 89.48; Hebrajczyków 9.27). Aczkolwiek sam Bóg jest suwerenny w tym, kiedy i jak zakończy czyjeś życie. Job o tym także zaświadcza (Księga Joba 30.23) „Gdyż wiem, że chcesz mnie wydać na śmierć i do domu, przeznaczonego dla wszystkich żyjących.” Księga Kaznodziei Salomona 8.9a mówi, „Nie ma człowieka, który by miał moc nad wiatrem i mógł go zatrzymać. Nikt nie ma mocy nad dniem śmierci...” Bóg ma ostatnie zdanie w kwestii śmierci (zobacz także 1 Koryntian 15.26, 54-56; Hebrajczyków 2.9, 14-15; Księga Objawienia 21.4). Eutanazja jest uzurpowaniem przez człowieka prawa należącego do Boga.

Śmierć jest naturalną koleją rzeczy. Bóg czasem dopuszcza, aby jakaś osoba długo cierpiała przed swoją śmiercią; innym razem cierpienia człowieka są skrócone. Nikomu nie podoba się cierpienie, lecz nie powinniśmy na tej podstawie określać czy dana osoba jest gotowa umrzeć. Czasem Boży cel objawia się w cierpieniu danej osoby. „W dniu dobrym korzystaj z dobra, lecz w dniu złym zważ: Również ten uczynił Bóg tak samo jak tamten...” (Przypowieści Kaznodziei Salomona 7.14). Rzymian 5.3 naucza, że ucisk wywołuje cierpliwość. Bóg troszczy się o tych, którzy wołają o śmierć by zakończyć ich cierpienie. Bóg nadaje sens naszemu życiu, aż do jego końca. Tylko Bóg wie co jest dla nas dobre, zna właściwy czas, w kwestii śmierci jest także doskonały.

Równocześnie jednak Biblia nie nakazuje nam, aby czynić wszystko by utrzymać daną osobę przy życiu. Jeśli życie człowieka utrzymywane jest tylko pracą różnych urządzeń, nie jest to niemoralne wyłączyć te maszyny i pozwolić tej osobie umrzeć. Jeśli dana osoba pozostaje w stanie wegetatywnym od dłuższego czasu, nie byłoby to obraźliwe względem Boga, gdybyśmy odłączyli rurki/ maszyny które utrzymują ciało człowieka przy życiu. Jeśli Bóg pragnie utrzymać daną osobę przy życiu, to może to uczynić, nawet bez pomocy rurek i/czy maszyn.

Podjęcie tego typu decyzji jest zawsze bardzo trudne i bolesne. Nigdy nie jest prosto powiedzieć doktorowi, aby odłączył maszyny wspierające życie osoby którą kochamy. Nigdy nie powinniśmy dążyć do przedwczesnego zakończenia życia, ale z drugiej strony, nie powinniśmy także wszelkimi nadzwyczajnymi środkami przytrzymywać daną osobę przy życiu. Najlepszą radą dla każdej osoby, która musi zmierzyć się z taką decyzją, jest szczera modlitwa do naszego Boga o mądrość (List św. Jakuba 1.5).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi na temat eutanazji?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries