settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi na temat dumy?

Odpowiedź


Istnieje różnica pomiędzy dumą, jaką Bóg potępia (Księga Przypowieści Salomona 8.13) a naszą dumą, którą odczuwamy gdy wykonamy dobrze jakąś pracę. Duma, która wypływa z własnej sprawiedliwości jest grzechem, a Bóg to potępia, gdyż jest to sposób odwracania się od niego. Psalm 10.4 tłumaczy, że ludzie przepełnieni dumą tak bardzo koncentrują się na sobie, że ich myśli oddalają się od Boga: „Bezbożny myśli w pysze swojej: Nie będzie dochodził...Nie ma Boga.” Taki rodzaj pychy przeciwny jest uniżeniu, w którym odnajdujemy Boga: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem ich jest Królestwo Niebios” (Ew. Mateusza 5.3). „Ubodzy w duchu” to ci, którzy dostrzegają swoje duchowe bankructwo i niemożność przyjścia do Boga, jak tylko z łaski samego Boga. Pyszni z kolei, są tak zaślepieni swoją dumą, że uważają iż nie potrzebują Boga, albo co gorsza, twierdzą iż Bóg powinien ich przyjąć takimi jakimi są, ponieważ na to zasługują.

W całym Piśmie Świętym czytamy o konsekwencjach pychy. Księga Przypowieści Salomona 16.18-19 mówi nam, że „pycha chodzi przed upadkiem, a wyniosłość ducha przed ruiną. Lepiej być pokornym z ubogimi, niż dzielić łupy z pyszałkami.” Szatan został wyrzucony z nieba z powodu swojej pychy (Księga Izajasza 14.12-15). Pragnął własnej chluby, uzurpując sobie prawo zastąpienia Boga jako sprawiedliwego władcy całego wszechświata. Szatan zostanie w końcu wrzucony do piekła, podczas ostatecznego sądu Bożego. Dla tych, którzy powstaną przeciwko Bogu, nie pozostanie nic innego jak zagłada (Księga Izajasza 14.22).

Pycha odsuwa wielu ludzi od tego, by przyjąć Jezusa Chrystusa jako swojego Zbawiciela. Dla wielu pysznych ludzi przyznanie się do grzechu i zaakceptowanie tego, że własnymi siłami nie są w stanie nic uczynić by osiągnąć życie wieczne, jest ciągłą walką. Nie powinniśmy się chwalić; a jeśli chcemy się czymś chwalić, to jedynie ogłaszając Bożą chwałę. To co mówimy o sobie nie jest niczym szczególnym w Bożym dziele. Różnica jest w tym, co sam Bóg mówi o nas (2 Koryntian 10.13).

Z jakiego powodu pycha jest grzechem? Pycha podkreśla nasze zasługi, za to co uczynił dla nas sam Bóg. Duma przypisuje całą chwałę nam, a nie Bogu któremu wyłącznie powinniśmy ją oddawać. Pycha jest przede wszystkim wielbieniem samego siebie. Cokolwiek zdobywamy w tym świecie możliwe jest to jedynie dzięki Bogu, który nam to umożliwia i który nas do tego uzdalnia. „Albo co masz, czego nie otrzymałbyś? A jeśli otrzymałeś, czemu się chlubisz, jakobyś nie otrzymał” (1 Koryntian 4.7). Z tego powodu oddajemy Bogu chwałę- jemu jedynie należy się chwała.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi na temat dumy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries