settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia wspomina o schizofrenii?

Odpowiedź


Schizofrenia nigdzie nie jest wyraźnie wspomniana w Biblii. Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym sie najczęściej słyszeniem głosów i doświadczaniem halucynacji, urojenia, dezorganizacji myślenia, a czasami paranoi. Schizofrenia, często mylona jest z czymś, co kiedyś nazywano rozdwojoną osobowością/zaburzeniem osobowości mnogiej, nie jest związana z dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości. Objawy mogą wahać się od łagodnych do ciężkich po chroniczne. W większości przypadków jest to osłabiająca przypadłość, która powoduje zakłócenie jakości życia i zdolności do funkcjonowania. Jest uważana za zaburzenie psychotyczne przez dziedzinę zdrowia psychicznego i zwykle jest leczona lekami psychotropowymi. Dokładna przyczyna schizofrenii nie jest znana, ponieważ nie ma fizycznego testu, który mógłby określić źródło problemu. Objawy behawioralne są głównymi kryteriami diagnozy. Spekulacje na temat przyczyn schizofrenii doprowadziły do debaty na temat tego, jak chrześcijanie powinni postrzegać tę chorobę w świetle prawd biblijnych.

Badania medyczne stworzyły teorię, że istnieją warunki obecne w mózgu wywołujące schizofrenię. Niektóre badania sugerują, że istnieją anomalia zbliżone do choroby Alzheimera czy demencji. Powód tych problemów jest wciąż nieznany; mogą być rezultatem choroby raczej a nie przyczyną wywołującą. Jednak istnieje teoria, że geny odgrywają w tym rolę. Inną zmienną jest nadużywanie narkotyków. Wiele nielegalnych narkotyków wywołuje takie same objawy jak schizofrenia. Możliwe jest, że te narkotyki pozostawiają trwałe uszkodzenia mózgu i prowadzą do problemów z myśleniem i percepcją.

Są też tacy, którzy wierzą, że schizofrenia ma charakter duchowy, podobnie jak opętanie przez demona. Pomysł ten wywodzi się z biblijnych relacji o ludziach, których objawy wydają się odzwierciedlać schizofrenię. Chociaż opętanie przez demona jest możliwe w niektórych przypadkach, jest mało prawdopodobne, aby było przyczyną większości. Schizofrenicy nie reagują na imię Jezus ani nie posiadają nadprzyrodzonej wiedzy. Ponadto, kiedy relacje biblijne są dokładnie porównywane z przypadkami schizofrenii, objawy nie wyglądają tak naprawdę tak samo (zob. Ew. Łukasza 4.41).

Jak ze wszystkimi kwestiami zdrowia psychicznego, schizofrenia może mieć kilka powodów, które są wyjątkowe dla każdej osoby. Chociaż objawy mogą być takie same, przyczyny mogą być różne. Z tego powodu ważne jest, aby nie nadawać etykiet z diagnozą "duchowej" czy "fizycznej" kategorii.

Wierzący powinni być przepełnieni współczuciem dla tych cierpiących z powodu schizofrenii. Możemy o tym myśleć jako o więzieniu umysłu. Ludzie ze schizofrenią i ich rodziny często zmagają się z brakiem wsparcia zarówno ze strony społeczności chrześcijańskiej jak i środowiska medycznego, ze względu na to, że nikt nie ma wszystkich odpowiedzi. Kościół powinien głosić ewangelię każdemu, włączając w to osoby ze schizofrenią i ich rodziny. Ci, którzy zmagają się z chorobą psychiczną powinni być uważani za część pola misyjnego. Potrzebują ewangelii, aby pomogła im zrozumieć, gdzie Bóg pasuje do tego obrazu i że w Jezusie jest nadzieja.

Chociaż Biblia nie adresuje dokładnie tematu problemów umysłowych czy psychologicznych, odnosi się do ludzi, którzy zostali uzdrowieni ze wszystkich typów niemocy. Pan działa nie tylko poprzez cuda, ale również poprzez lekarstwa, operacje, poradnictwo i zmiany środowiskowe. On nie chce, aby ktokolwiek pozostał w beznadziejnym cierpieniu, i wzywa wszystkich, aby przyszli do Niego ze swoimi ciężarami, aby znaleźć życie (Ew. Mateusza 11.28-30). Pan również powołuje swoje dzieci, aby rozwijać miłość i przekazywać ewangelię tym, którzy zostali zranieni, szczególnie tym, którzy są najbardziej narażeni (Jakuba 2.1-4). Biblia mówi, że każdy kto wzywa imienia Pana będzie zbawiony (Rzymian 10.13). Ci, którzy cierpią z powodu schizofrenii mogą mieć nadzieję w Jezusie na życie w obfitości (Ew. Jana 10.9-11). Pan może wykorzystać wszystkie rzeczy dla ich dobra.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia wspomina o schizofrenii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries