settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o pożyczaniu pieniędzy?

Odpowiedź


Słowo Boże mówi, że wielu ludzi błądzi w wierze i doznaje wielu cierpień, gdy pozwalają, by pieniądze miały niewłaściwy wpływ na ich serca. Dlatego Biblia zawiera setki wersetów na temat tego, jak Bóg chce, abyśmy traktowali pieniądze, w tym ich pożyczanie.

Mojżesz odniósł się do tej kwestii w Starym Testamencie. Zasadniczo Izraelici nie mogli pobierać odsetek, gdy pożyczali pieniądze zubożałemu bratu. Mogli jednak pobierać odsetki od pożyczek udzielanych obcokrajowcom. Zasada ta była częścią Prawa Mojżeszowego: "Jeżeli pożyczysz pieniędzy komuś z ludu mojego, ubogiemu, który jest u ciebie, nie postępuj z nim jak lichwiarz; nie ściągajcie od niego odsetek" (2 Ks. Mojżeszowa 22.25; zob. także Psalm 15.5; tłum. Biblia Warszawska). Ten zakaz pobierania odsetek obejmował w rzeczywistości "żywność lub cokolwiek innego, co może przynieść odsetki" (5 Ks. Mojżeszowa 23.19). Cel tego prawa był dwojaki: oprocentowana pożyczka tylko pogorszyłaby sytuację biednych, a Bóg obiecał łaskawemu pożyczkodawcy błogosławieństwo, które znacznie przewyższyłoby wszelkie odsetki, jakie by zarobił. Ponadto pod koniec każdego siedmiolecia wierzyciele mieli anulować wszystkie długi, które były im należne od współwyznawców Izraela (5 Ks. Mojżeszowa 15.1).

W Nowym Testamencie Jezus mówi nam "od tego, który chce od ciebie pożyczyć, nie odwracaj się" (Ew. Mateusza 5.42). Stosował tę zasadę nawet do naszych wrogów w potrzebie: "Ale miłujcie nieprzyjaciół waszych i dobrze czyńcie, i pożyczajcie, nie spodziewając się zwrotu, a będzie obfita nagroda wasza" (Ew. Łukasza 6.35). Rzeczywiście, w całej Biblii znajduje się wiele fragmentów nawołujących nas do hojności i dawania z serca, zwłaszcza tym, którzy mają mniej szczęścia. Mojżesz nauczał swój lud: "Jeśliby jednak był u ciebie jakiś ubogi spośród twoich braci w jednej z twoich bram, w twojej ziemi, którą Pan, twój Bóg, ci daje, to nie zamkniesz swego serca i nie zaciśniesz swojej ręki przed twoim ubogim bratem. Lecz otworzysz przed nim swoją rękę i pożyczysz mu pod dostatkiem tego, czego mu będzie brakowało" (5 Ks. Mojżeszowa 15.7-8; tłum. Biblia Warszawska).

Biblia jasno naucza, że Bóg oczekuje od swoich dzieci prawego postępowania przy pożyczaniu pieniędzy. Pomaga nam to pamiętać, że nasza zdolność do wytwarzania bogactwa pochodzi od Boga (5 Ks. Mojżeszowa 8.18) i że to Bóg "zuboża, ale i wzbogaca, Poniża, ale i wywyższa" (1 Ks. Samuela 2.7). Nie ma nic złego w legalnym pożyczaniu pieniędzy i oczekiwaniu, że zostaną one spłacone po uczciwej stopie procentowej (Psalm 37.21; Ks. Przyp. Salomona 28.8). Musimy jednak pamiętać, że biblijne nauczanie na temat pieniędzy obejmuje również pożyczanie pieniędzy i zadłużanie się. Chociaż Biblia nie zabrania wyraźnie pożyczania pieniędzy, to również do tego nie zachęca. Nie jest to najlepsze, co Bóg może uczynić dla swojego ludu, ponieważ dług zasadniczo czyni człowieka niewolnikiem pożyczkodawcy (Ks. Przyp. Salomona 22.7). Bóg wolałby, abyśmy zaspokajali swoje potrzeby u Niego, a nie u pożyczkodawców. Ponadto, jak jasno stwierdza psalmista, mamy spłacać nasze długi (Psalm 37.21). Kiedy pożyczamy komuś pieniądze, zwiększamy jego zadłużenie i sprawiamy, że łatwiej mu się potknąć.

Ktoś kiedyś powiedział: "Zanim pożyczysz pieniądze od przyjaciela, zdecyduj, czego najbardziej potrzebujesz". Nie ma wątpliwości, że przyjaźnie zostały nadwyrężone, a nawet utracone z powodu pożyczania pieniędzy. Jeśli jednak obie strony trzymają się biblijnych zasad, nie powinno być problemu. Niemniej jednak, aby nie narażać na szwank relacji, którą cenisz, w niektórych sytuacjach prezent może być lepszy niż pożyczka. Bóg oczekuje, że Jego dzieci będą dawać potrzebującym, więc dajemy swój czas, talenty i skarby. Jak nauczał nas Jezus: "Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, potrzęsioną i przepełnioną dadzą w zanadrze wasze; albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą" (Ew. Łukasza 6.38; tłum. Biblia Warszawska).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o pożyczaniu pieniędzy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries