settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia skopiowała relację o potopie z innych mitów i legend?

Odpowiedź


To prawda, że relacja o potopie z 1 Ks. Mojżeszowej ma wiele uderzających podobieństw z babilońskim eposem o Gilgameszu i babilońskim eposem o Atrahasisie. W rzeczywistości na całym świecie zachowały się dosłownie setki tradycji o potopie, w tym w Europie, Azji, Afryce i Australii, a także w obu Amerykach. Spośród tradycji o potopie, które przetrwały do naszych czasów, około 95% opisuje globalny kataklizm, 88% opowiada o uprzywilejowanej rodzinie ludzi ocalonych od utonięcia, aby przywrócić rasę ludzką po potopie, 66% mówi, że rodzina ta została ostrzeżona o nadchodzącym kataklizmie, 66% obwinia niegodziwość człowieka za potop, a 70% odnotowuje łódź jako środek, dzięki któremu wybrana rodzina (i zwierzęta) przetrwała potop. Ponad jedna trzecia tych tradycji wspomina o ptakach wysyłanych z łodzi.

Ponieważ każda kultura wywodzi się bezpośrednio od ocalałych z potopu, logiczne jest, że opowieści o tym traumatycznym wydarzeniu są zarówno liczne, jak i uniwersalne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Z pewnością tak jest. Wiele z tych tradycji jest niezwykle spójnych, biorąc pod uwagę względną izolację kultur, długość czasu, jaki upłynął od potopu, oraz ludzką tendencję do upiększania, wyolbrzymiania i zniekształcania historii w miarę upływu czasu. Babilońskie i biblijne relacje o potopie wydają się być różnymi opowieściami o niemal identycznej tradycji potopu.

Sceptycy chcą sobie wyobrazić, że w rzeczywistości nie było żadnego potopu i że biblijny opis potopu został zapożyczony z babilońskiego mitu. Dowody zdają się sugerować co innego: w rzeczywistości miał miejsce katastrofalny potop na skalę światową, a prawdziwość biblijnej relacji potwierdzają liczne inne podobne starożytne przekazy. Oprócz licznych dowodów historycznych, istnieje wiele dowodów fizycznych przemawiających za historycznością potopu. Potop w czasach Noego był z całkowitą pewnością prawdziwym wydarzeniem historycznym, a biblijna relacja o tym, co się stało, jest godna zaufania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia skopiowała relację o potopie z innych mitów i legend?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries