settings icon
share icon
Pytanie

Kto podzielił Biblię na rozdziały i wersety? Dlaczego i kiedy zostało to zrobione?

Odpowiedź


Gdy księgi Biblii zostały pierwotnie spisane, nie zawierały rozdziałów czy wersetów. Biblia została podzielona na rozdziały i wersety, aby pomóc nam szybciej i łatwiej znaleźć określoną treść Pisma Świętego. O wiele prościej jest znaleźć "Ew. Jana rozdział 3, werset 16", aniżeli szukać "albowiem tak Bóg umiłował świat..." W kilku miejscach podziały rozdziałów są źle umieszczone i w rezultacie dzielą treści, które powinny płynąć razem. Ogólnie jednak podziały rozdziałów i wersetów są bardzo pomocne.

Podziały rozdziałów powszechnie dzisiaj używane zostały wprowadzone przez Stephena Langtona, arcybiskupa Canterbury. Langton wprowadził współczesny podział na rozdziały około 1227 r. Biblia angielska Wycliffe'a z 1382 r. była pierwszą Biblią, która używała tego wzoru rozdziałów. Od czasu Biblii Wycliffe'a prawie we wszystkich przekładach Biblii stosowano podziały rozdziałów według Langtona.

Hebrajski Stary Testament został podzielony na wersety przez żydowskiego rabina imieniem Natan w 1448 r. Robert Estienne, który znany był również jako Robert Stefanus, był pierwszym, który podzielił Nowy Testament na standardowo numerowane wersety w 1555 r. Stefanus ostatecznie wykorzystał podział wersetów według Natana w odniesieniu do Starego Testamentu. Od tego czasu, począwszy od Biblii Genewskiej, podział rozdziałów i wersetów zastosowany przez Stefanusa został zaakceptowany w prawie wszystkich wersjach Biblii.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kto podzielił Biblię na rozdziały i wersety? Dlaczego i kiedy zostało to zrobione?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries