settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat poczucia własnej wartości?

Odpowiedź


Biblia właściwie ma wiele fragmentów, które mówią nam co ma Bóg do powiedzenia na temat naszej ważności i wartości w jego oczach. 1 Ks. Mojżeszowa 1.26-27 mówi nam, że jesteśmy uczynieni na jego obraz, obraz samego Boga. Psalm 139.13-16 mówi, że jesteśmy cudownie stworzeni i że wszystkie dni naszego życia zostały spisane w Bożej księdze, zanim jeszcze się urodziliśmy, potwierdzają Bożą wcześniejszą wiedzę i plan dla naszego życia. Efezjan 1.4 mówi, że Bóg wybrał swoje dzieci zanim świat został stworzony, a w Efezjan 1.13-14, mamy powiedziane, że jesteśmy Bożą własnością, wybrani, aby go wielbić, i że mamy dziedzictwo w niebie z nim i jego dziećmi.

Ale zwróć uwagę na sformułowanie w każdym z powyższych zwrotów: „są stworzeni”, „są cudownie stworzeni”, „zostały napisane”, „Bóg wybrał Swoje dzieci”, „jesteśmy własnością Boga” i „posiadamy dziedzictwo.” Te wszystkie wersety mają jedną rzecz wspólną: to są rzeczy uczynione dla nas przez Boga. To nie są rzeczy, jakie uczyniliśmy dla siebie samych, ani nie zapracowaliśmy na nie, ani nie zasłużyliśmy na nie. Jesteśmy tak naprawdę jedynie odbiorcami, On sam "obsypał nas wszelkim błogosławieństwem duchowym w Chrystusie" (Efezjan 1.3; tłum. Biblia Poznańska). Zatem, możemy dojść do wniosku, że nasza wartość nie jest w ogóle "własna"; raczej jest ona nadana nam przez Boga. Jesteśmy dla Niego nieocenioną wartością ze względu na cenę, jaką zapłacił- śmierć Jego Syna na krzyżu- aby uczynić nas godnymi.

Biblia mówi nam, że "kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł" (Rzymian 5.8). W rzeczywistości, byliśmy martwi "przez upadki i grzechy" (Efezjan 2.1). Jaka jest wartość w umarłych rzeczach? Żadna. Bóg przypisał nam swoją własną sprawiedliwość (2 Koryntian 5.21), nie dlatego że byliśmy tego godni, ale dlatego że byliśmy niegodni, niekochani i niezdolni, aby uczynić nas godnymi w jakikolwiek sposób. Ale- doświadczamy cudu- On właśnie ukochał nas, pomimo naszego stanu (Ew. Jana 3.16), i ponieważ to uczynił, teraz mamy nieskończoną wartość.

Ew. Jana 1.12 mówi nam, że ci, którzy przyjęli Chrystusa i uwierzyli w jego imię, Bóg dał prawo stania się jego dziećmi. 1 Jana 1.9 mówi nam, że jeśli wyznamy nasze grzechy, On jest wierny i przebaczy nam nasze grzechy i oczyści nas od wszelkiej nieprawości. Jeśli skupimy się na tym, jak bardzo Bóg nas ukochał i na cenie jaką zapłacił, aby nas odkupić, zobaczymy siebie samych tak jak Bóg nas widzi, a to pomoże nam zrozumieć to, jak wiele jesteśmy warci jako dzieci Boga najwyższego.

Nasze poczucie własnej wartości często opiera się na tym, co inni ludzie o nas mówią. Jedyny, prawdziwy autorytet naszej własnej wartości to Jezus Chrystus, i skoro złożył swoje życie za nas umierając na krzyżu, to powinno to wskazywać, jak bardzo tak naprawdę jesteśmy wartościowi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat poczucia własnej wartości?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries