settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o piekle?

Odpowiedź


Czasami istnieje zamieszanie związane z używaniem terminu piekło jako tymczasowego miejsca przebywania zmarłych (znanego również jako Szeol lub Hades). W tym artykule skupimy się na jednym powszechnym użyciu słowa piekło jako synonimu jeziora ognia, wiecznego miejsca kary zarezerwowanego dla zgubionych.

Jeśli niebo jest w ogromnym stopniu niezrozumiane dzięki błędnym przekonaniom i kłamstwom utrwalanym przez mit i kulturę popularną, to realia piekła są jeszcze bardziej niezrozumiane. Średniowieczna sztuka, fantazyjna literatura i biblijny analfabetyzm mogą być trzema głównymi powodami, dla których zrozumienie piekła przez przeciętnego człowieka jest przesiąknięte ignorancją i błędami. Co więcej, wielu pastorów i nauczycieli biblijnych unika dyskusji na temat piekła w obawie przed zdenerwowaniem swoich wiernych. Rzeczywiście, piekło jest bardzo nieprzyjemnym tematem, ale ponieważ nasz Pan Jezus nauczał o piekle, nie powinniśmy milczeć w tej sprawie. Według Biblii piekło istnieje naprawdę (Ew. Marka 9:43), jest miejscem kary dla grzeszników (Ew. Mateusza 5:22), miejscem mąk (Objawienie 14:11) i jest wieczne (Ew. Marka 9:48). Piekło zostało pierwotnie stworzone dla szatana i jego aniołów (Mt 25:41).

Obalenie niektórych z bardziej rozpowszechnionych mitów na temat piekła jest przydatne w naszym biblijnym zrozumieniu:

Mit 1: Siedziba diabła znajduje się w piekle. Diabeł nie jest teraz w piekle. Piekło, czyli jezioro ognia (zwane także drugą śmiercią), otrzyma swoich pierwszych mieszkańców pod koniec tysiącletniego panowania naszego Pana Jezusa (Objawienie 20:7-10). Ponadto piekło jest miejscem udręki (Łukasza 16:23-24; Objawienie 20:10), więc karykaturalne obrazy tańczących diabłów wymachujących widłami i wesoło tańczących wokół pierścienia ognia są bezsensowne. Zamiast imprezować ze swoimi legionami demonów, Szatan będzie marniał w piekle.

Mit 2: Piekło jest zarezerwowane wyłącznie dla najgorszych złoczyńców, takich jak okrutni dyktatorzy i seryjni mordercy. Chociaż istnieją prawdopodobne stopnie wiecznej kary (Łukasza 12:47-49), wszyscy, którzy odrzucają Boże miłosierdzie, muszą znosić Jego gniew (Jana 3:18). Jest niebo i jest piekło; nie ma trzeciej opcji. Chociaż rzeczywistość ta sprawia, że przeciętny człowiek czuje się niekomfortowo, w piekle będzie więcej nienawróconych fryzjerów, hydraulików, nauczycieli gimnazjalnych, murarzy, pilotów linii lotniczych i księgowych niż tyranów, takich jak Hitler, Stalin i Mao. Stalin nie zostanie wysłany do jeziora ognia, ponieważ wymordował miliony swoich rodaków; raczej Stalin, podobnie jak cichy bibliotekarz, będzie cierpiał w piekle, ponieważ wzgardził Bożym miłosierdziem i odrzucił Chrystusa.

Mit 3: Kochający Bóg nie posłałby ludzi do piekła. Jeśli przez "miłość" rozumiemy pobłażliwy, umożliwiający, błędny rodzaj sentymentalnego uczucia, to nie byłoby wiecznej kary. Boga nie należy jednak mylić z sennym starcem, który z bujanego fotela przygląda się psotnym wybrykom swoich wnuków. Bóg jest sprawiedliwy (Rz 12:19) i odpłaci złem za zło (2 Tes 1:6). Zamiast oskarżać Boga o okrucieństwo, powinniśmy pamiętać, że piekło jest zarezerwowane dla tych, którzy z własnej woli odrzucili Boże miłosierdzie (List do Hebrajczyków 2:3). Zbawienie jest darmowym darem dla proszących (Efezjan 2:8-9), ale świat jest pełen tych, których umysły i serca są tak wypełnione ziemskimi sprawami, że nie mają miejsca na to, co Bóg chętnie by im dał. Ostatecznie piekło okaże się miejscem dla tych, którzy byli gotowi zadowolić się mniej niż tym, co Bóg ma najlepszego.

Mit 4: Sprawiedliwy Bóg nie posłałby ludzi do piekła. Ze wszystkich argumentów przeciwko piekłu, ten może być najsłabszy. Gdzie indziej sprawiedliwy Bóg posłałby buntowników, którzy uparcie i niezłomnie odmawiali upamiętania się ze swojego zła? Nawet w naszym własnym, czasami skorumpowanym systemie sądownictwa karnego, łamiący prawo trafiają do więzienia. Czy sprawiedliwy Bóg powinien nagradzać zatwardziałych złoczyńców wieczną szczęśliwością? Ponadto w piekle znajdą się ci, którzy unikali kontaktu, towarzystwa i komunikacji z Tym, który ich stworzył. Dlaczego mielibyśmy sądzić, że nieskruszony grzesznik, który uciekł od obecności Boga na ziemi, będzie szczęśliwy w Jego bliskim towarzystwie w niebie?

Chrześcijański pisarz i apologeta C.S. Lewis wyjaśnił w typowym dla siebie zwięzłym stylu: "Ostatecznie są tylko dwa rodzaje ludzi: ci, którzy mówią Bogu: 'Bądź wola Twoja' i ci, którym Bóg mówi na koniec: 'Bądź wola Twoja'" (The Great Divorce, Signature Classics, s. 339). Piekło będzie zamieszkane przez ludzi, którzy zdecydowali się tam znaleźć.

Mit 5: Piekło jest jedynie taktyką straszenia, mającą na celu wymuszenie określonej marki lojalności lub zachowania. Jeśli piekło jest prawdziwe, to dobrze zrobimy obawiając się go, a jeśli piekło jest tylko taktyką straszenia, to czy to samo można powiedzieć o ostrzeżeniach przed używaniem tytoniu, piciem i prowadzeniem pojazdów lub oszustwami podatkowymi? Jezus ostrzegał przed niebezpieczeństwem piekła (Mt 10:28). Czy ostrzegałby nas przed niebezpieczeństwem piekła, gdyby nie było ono realne? Czy ci, którzy zaprzeczają istnieniu piekła, są mądrzejsi, inteligentniejsi i lepiej poinformowani niż Syn Boży? Zaprzeczanie niebezpieczeństwom piekła jest podawaniem w wątpliwość słów naszego Zbawiciela.

Piekło to miejsce nędzy i cierpienia; piekło to miejsce, w którym męka i udręka nigdy nie ustają (Objawienie 14:11). Niezależnie od tego, czy płomienie są dosłowne, czy symbolizują jeszcze większe nieszczęście, możemy być pewni, że wszystko, co ten świat ma do zaoferowania - pieniądze, sława, reputacja, władza lub zaspokojenie seksualne - nie jest warte utraty naszych wiecznych dusz (Mk 8:36-38).

Bóg nie czerpie przyjemności ze śmierci niegodziwców (Ezechiela 18:32). Nie znajduje satysfakcji w tych, którzy wybierają piekło zamiast Niego. Wręcz przeciwnie, Bóg tak bardzo umiłował świat, że posłał swojego Syna, aby nas uratował i odkupił (J 3:16). Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa to dobra nowina dla zagubionych grzeszników, którzy są gotowi uwierzyć, że nasz dług za grzech został w pełni spłacony. Ci, którzy przyjmą Bożą łaskę przez wiarę, będą żyć z Nim wiecznie.

Jezus jest najlepszym, co Bóg może nam dać. Bóg nie ma nic większego do zaoferowania niż Jego Syn. Ci, którzy pokładają wiarę w Jezusie Chrystusie, nie mają powodu, by obawiać się śmierci i grobu; wręcz przeciwnie, najlepsze dopiero nadejdzie. Są jednak tacy, których serca są zatwardziałe i są bardziej zainteresowani zdobyciem tego, co świat ma do zaoferowania. Co za tragedia, ponieważ Chrystus pokonał grzech, śmierć i piekło w naszym imieniu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o piekle?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries